Korona virüsle mücadele sürecinde ekonomik anlamda zor günler geçiren vatandaşlara birçok destek ödemesi sağlanmış aynı zamanda bankalar faizsiz kredi imkanı sağlamıştı. Normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte faizsiz kredi devam edecek mi etmeyecek mi gibi soruların yanıtı da vatandaşlar tarafından araştırılan konular arasında yer alıyordu. Özellikle 1100 TL pandemi destek ödemelerinin sona ermesi sonrasında bankalar tarafından sağlanacak olan geri ödemesiz ve faizsiz kredi imkanı Vatandaşlar için oldukça önemliydi. Güzel haber mikro ölçekli işletmeler için geldi.

kosgeb-3-yil-geri-odemesiz-30000-75000-tl-destek-faizsiz-kredi-basvuru-suresi-uzadi-bayrama-kada-1

3 ay yıl ödemesiz faizsiz 30.000-75.000 TL destek! Faizsiz kredi başvuru süresi uzadı, bayrama kadar başvurun! Mikro ölçekli işletmeler 3 ay boyunca 30 bin TL ile 75 bin TL arasında değişen destek ödemelerinden faydalanabiliyor. 3 yıl boyunca geri ödemesiz faizsiz kredi imkanından faydalanabilecek olan işletmelerin bayrama kadar başvuru yapmaları gerekiyor. Peki 3 yıl ödemesiz faizsiz kredi imkanı ne zaman bitecek? son başvuru tarihi ne zaman?

kosgeb-3-yil-geri-odemesiz-30000-75000-tl-destek-faizsiz-kredi-basvuru-suresi-uzadi-bayrama-kada-2

2024 yılına kadar geri ödeme yok

Pandemi sürecinde birçok işletme kepenk kapatmak zorunda kalmış vatandaşlarsa ekonomik anlamda zorluk çekmeye başlamıştı. Yeni sağlanan destek ödemesi ile birlikte mikro ve küçük ölçekli işletmelerin rahat bir nefes alması hedefleniyor. Aslında 9 Temmuz tarihinde destek ödemeleri sona eriyordu ancak vatandaşların talepleri üzerine bu süre uzatıldı. İşletmeler faizsiz kredi imkanı sayesinde 3 ay boyunca 30.000 TL ve 75.000 TL arasındaki destek ödemelerinden yararlanabilecek. Ayrıca kredinin geri ödemesi ise 2024 yılında başlayacak.

kosgeb-3-yil-geri-odemesiz-30000-75000-tl-destek-faizsiz-kredi-basvuru-suresi-uzadi-bayrama-kada-3

Son başvuru tarihi 6 Ağustos

KOSGEB tarafından sağlanan 3 yıl geri ödemesiz kredi imkanı normal şartlarda 9 Temmuz tarihinde Yani bugün sona eriyordu. Ancak başvuru için yetişemeyen vatandaşların talepleri üzerine KOSGEB tarihi erteleme kararı aldı. Faizsiz kredi başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar 6 Ağustos tarihine kadar başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir.

kosgeb-3-yil-geri-odemesiz-30000-75000-tl-destek-faizsiz-kredi-basvuru-suresi-uzadi-bayrama-kada-4

KOSGEB faizsiz kredi kimler alabilir?

Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen mikro ve küçük ölçekli işletmeler hızlı destek programı kapsamında KOSGEB faizsiz kredi imkanından faydalanabilir. 2021 yılında başlayan programa ilk başvurular 3-21 Mayıs tarihleri arasında alınmıştı. Kampanyanın kapsamını da genişleten KOSGEB imalat bilgisayar programlama bilimsel AR-GE sektörlerinde faaliyet gösteren işlem firmalarında Programdan yararlanması için 21 Haziran 9 Temmuz tarihleri arasında Yeni bir başvuru süreci başlatmıştı. KOSGEB gelen talepler üzerine süreci uzattı ve 6 Ağustos tarihine kadar devam edeceğini duyurdu.