KOSGEB'ten Faizsiz Destek! Başvuru Yapana Anında Sıfır Faizle Kredi Fırsatı Başvurular Başladı

Vatandaşa KOSGEB'ten faizsiz kredi fırsatı! Başvuru yapana KOSGEB anında faizsiz kredi tahsis ediyor. Başvurular başladı son tarihi kaçırmayın! KOSGEB faizsiz kredi detayları haberimizde sizlerle...

Ekonomi 09.07.2021 - 20:27 09.07.2021 - 20:27 Orhan Yener

KOSGEB desteği başvuru süresi gündemde en çok araştırılan konular içerisinde yer alıyor. KOSGEB, koronavirüs salgınından olumsuz yönde etkilene imalat ve imalat sektörünü tamamlayıcı nitelikte olan sektörlerdeki mikro ve küçük ölçekli işletmelere ilişkin Hızlı Destek Programı başlattı. Peki KOSGEB faizsiz kredi desteğine nasıl başvuru yapılır? Başvurular ne zaman sona eriyor?

KOSGEB, covid-19 salgınından olumsuz yönde etkilenen imalat ve imalat sektörünü tamamlayıcı nitelikteki sektörlerde mikro ve küçük ölçekli işletmelere ilişkin Hızlı Destek Programı başlattı. Covid-19 salgınından olumsuz yönde etkilenen işletmelere yönelik KOSGEB desteği için başvuru süreci uzatıldı. Peki başvurular ne zamana kadar devam edecek? KOSGEB faizsiz kredi başvurusu nasıl ve nereye yapılır Başvuru koşulları neler?

KOSGEB Faizsiz Kredi Desteği 

engelli-maaslari-bayram-oncesi-odenecek-mi-2021-engelli-maasi-alana-bayram-ikramiyesi-verilir-mi-2

İlk başvuruları 3 ve 21 Mayıs tarihlerinde alınmaya başlayan bu destek programının kapsamı genişletilerek, programdan imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörleri içerisindeki faaliyette bulunan daha fazla işletmenin de faydalanması adına 21 Haziran ve 9 Temmuz sürecinde ikinci başvurular açıldı. Programın ikinci fazında 9 Temmuz Cuma günü sonlanacak olan başvuru süreci 28 gün daha ertelendi. 

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, koronavirüs salgınından olumsuz yönde etkilenen imalatçı mikro ve küçük işletmelere ilişkin hızlı destek programında başvuru tarihini 6 Ağustos'a kadar erteledi. KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, sunulan bu destek programından pek çok işletmenin daha faydalanması için süre uzatımı kararı verdiklerini dile getirdi. Kurt, "Şartları sağlayan mikro ve küçük ölçekli işletmeleri sunduğumuz bu destekten yararlanmaya davet ediyoruz." dedi.

kredi-079

Nasıl Başvuru Yapılır?

Destek için başvurular, KOSGEB'in internet adresi üzerinden alınmaktadır. KOSGEB'in internet adresi üzerinden e-Devlet'e yönlendirileceksiniz. Ardından başvurunuzu yapabilirsiniz.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı KOSGEB'in 7 milyar lira bütçeli yeni destek programının detaylarını duyurmuş, "Gelir kaybı sorun oluşturmayacak. 27 Bin liraya kadar ek destek sağlayacağız" ifadelerini kullanmıştı.

Başvuruda Beyan Şartı

e-devletten-basvurular-basladi-hemen-yarin-1500-tl-pttden-hesaba-geciyor-bayram-oncesi-buyuk-2

Kamu alacaklarının tekrar yapılandırılması kapsamında vergi ya da SGK borcu bulunan işletmeler, başvuru esnasında borçlarını öteleyeceklerine ya da taksitlendireceklerine yönelik beyan veriyor ise programa başvuru yapabilecekler. KOSGEB, destek ödemesinden önce borcunu bitiren, erteleyen ya da taksitlendiren işletmelere bakarak destek ödemesi gerçekleştirebilecek.

3 ve 21 Mayıs tarihlerindeki ilk süreçte başvurusu onaylanmayan işletmeler, şartları sağlıyorsa başvuru yapabilecek. Desteğin geri ödeme tarihi 2024 yılında başlayacak ve 2025 yılının sonuna kadar sürecek. Destek için geri ödeme, 4'er aylık 6 eşit taksit şeklinde düzenlenecek. Başvuru ve uygunluk koşullarını sağlayan mikro ve küçük işletmeler, bu programa e-Devlet sistemi üzerinden 6 Ağustos tarihine kadar çevrimici bir şekilde başvuruda bulunabilecekler.

KOSGEB'ten Vatandaşa Destek

Mikro ölçekli işletmelere 3 aylık süre boyunca 35 bin, küçük işletmelere ise 3 ay süre boyunca 80 bin TL'ye kadar destek verecek. İşletmeler, sağlanan bu destek programından faizsiz, geri ödemeli ve taminatsız bir şekilde faydalanabilecekler. 2017 yılı ve sonrasında kurulan yenilikçi faaliyetlerde yer alan işletmelere 30 bin TL'ye kadar ek destek sağlanacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@