Kozmetik Sektörü İçme Sularına da Zarar Vermeye Başladı! Zehir İçiyoruz!

Hayvan deneyleri nedeniyle bir süredir tepki gören kozmetik sektörünün bir başka zehir saçtığı alan daha ortaya çıktı. İçme sularını kirleten kozmetik firmaları hayvanlardan sonra insanlara da zehir saçıyor.

Sağlık 29.04.2021 - 11:04 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Kozmetik sektörünün zehir saçması devam ediyor. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Ütesi Prof. Dr. Ülkü Yetiş konuyla ilgili açıklamalar yaptı. 

ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Ütesi Prof. Dr. Ülkü Yetiş sıcaklık ve yağmur artışlarının anomaliye yol açacağını söyledi ve belli bölgelerde ciddi kuraklık yaşanacağını açıkladı.

Ülkü Yetiş'in açıklamaları şu şekilde;

"Patojenlerin artışı nedeniyle hastalık yapan mikro organizmaların artışı söz konusu olacak. Yeni nesil denilen 'emerging kirleticiler' de sulara daha çok geçecek. Doğal sulara ve ardından arıtma tesislerinden bir kısmı ciddi oranda arıtılmaksızın içme suyuna geçecek.

"Oksijen doygunluğunun azalması yani çözünürlüğün azalması ne kadar olacak derseniz, her 3 derecelik artışla yüzde 10 düşecek. Bu, bozulan su kalitesi, sudaki canlı yaşamının olumsuz etkilenmesi demek.

"Sıcaklık ve düzensiz yağış artışıyla insanların endokrin, hormon sistemi hastalıklarına yol açan bu kimyasallar daha da artacak. Kozmetik gibi kişisel bakım ürünleri kullanım sonrası sulara karışacak, atık su arıtma tesislerinde belli düzeyde arıtılsa da su kalitesi ve insan sağlığını bozacak şekilde varlığını devam ettirecek.

"İklim değişikliği ve sulardaki sıcaklık artışıyla birlikte 2050 yılı projeksiyonuna göre "vibria kolera" hastalığının artacağı tespitinin yapıldığı kanıtlandı. Mikro kirleticilerden olan endokrin bozucu kimyasallar, ilaçlar ya da kişisel bakım ürünlerinin insan sağlığını olumsuz etkilediği, sağlık harcamaları ve iş görmezlik kayıpları yılda 157 milyar euro olarak hesaplanmış. Bu AB gayri safi millî hasılasının yüzde 1,23'ü. Dolayısıyla kendileri mikro ama yol açtıkları makro"

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@