ÖSYM tarafından düzenlenen KPSS ortaöğretim sınavı geldi çattı. Sınav yarın (22 Kasım Pazar) Türkiye'deki bütün illerde ve KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da yapılacak.

Vatandaşlara güzel haber geldi! BES öyle fırsatlar sunuyor ki Vatandaşlara güzel haber geldi! BES öyle fırsatlar sunuyor ki
ÖSYM tarafından düzenlenen KPSS ortaöğretim sınavı geldi çattı. Sınav yarın (22 Kasım Pazar) Türkiye'deki bütün illerde ve KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da yapılacak.

Sınavla ilgili bilgiler


Saat 10.15'te başlayacak sınavda toplam 120 soru sorulacak. Toplam 130 dakika sürecek sınavda öğrenciler "Genel Kültür" ve "Genel Yetenek" testlerine tabi tutulacak. Sınav binalarına giriş için son saat olan 10.00'dan sonra gelen adaylar sınava giremeyecek. Adaylar sınavın sonuçlarını 24 Aralık'ta öğrenebilecek.

Her öğrenci yanında bir refakatçi getirebilecek


Sokağa çıkma yasağı, sınava katılacak öğrencinin yanında refakatçi olacak yakınları ile sınav görevlilerini etkilemeyecek. Her öğrencinin yanında en fazla bir kişi refakatçi olabilecek. Sınav binaları sınavdan önce temizlenecek, dezenfekte işlemleri tamamlanacak. Adaylar yanlarında kendi dezenfektanlarını getirebilecek. Sınava girecek öğrenciler ve sınav görevlileri kendi maskelerini getirebilecek, isterse siperlik takabilecek.

Sınav merkezlerinde güvenlik nasıl sağlanacak?


Sınav görevlilerinin sağlık durumu da sınavın güvenliği açısından önem arz ediyor. Zira bir görevlinin koronavirüs pozitif olması, yüzlerce öğrenciye yayılma ihtimalini güçlendiriyor. Bu nedenle görevlilerin sağlık durumunun izlenmesi için HES kodları kullanılacak. Koronavirüs testleri pozitif çıkan öğrenciler ayrı sınıflara ayrılacak ve sınava girecek. Kalabalığı önlemek adına okul bahçelerine adayların yakınları alınmayacak.