ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy’un 31 Temmuz'da yapılan KPSS oturumlarının iptal edildiğini açıklamasının ardından ilgili soruşturma devam ederken Yediiklim Yayınevi açıklama yapmıştı. Peki sonra ne oldu?

Türkiye'nin en son Cumhurbaşakanı danışmanları, AKP milletvekilleri ve eski SPK Başkanı ile sarsıldığı rüşvet çarkı iddialarının hemen öncesinde yaşanan KPSS sınavına ait ÖSYM ve Yediiklim Yayınevi'nin adı ile yaşanılan skandal tekrar hatırlandı.

Tarihi Eser Kayıpları Sayıştay Raporları İle de Resmiyet Kazandı! Onbinlerce Eser YOK! Savunma İse Daha ilginç! Tarihi Eser Kayıpları Sayıştay Raporları İle de Resmiyet Kazandı! Onbinlerce Eser YOK! Savunma İse Daha ilginç!

Bağımsız gazetecilerden Gökhan Özbek'in sosyal medya hesaabından "Farkında mısınız? İptal edilen ve soruları el altından peşkeş çekilen KPSS soruşturmasında 28 gündür tek bir tutuklu insan yok! Milyonlarca gencin emeği çalındı ama bir tane sorumlu yok!" ifadeleri ile tekrar gündeme taşıdığı KPSS skandalında neler olduğu merak edildi.

Yediiklim Yayınevi'nin Ankara'daki iki merkezine baskın yapıldı

En son KPPS soru skandalı ile gündeme gelen Yediiklim Yayınevi'nin sahibi Münir Çelik, asıl mağdurun kendileri olduğunu söyleyerek. "Biz dönem içinde 120 soru için 100 bin soru hazırlıyoruz. MEB sorularından esinlenerek soru hazırlanıyor. Ben mi ÖSYM’den almışım, ÖSYM mi bizden almış siz taktir edin. Soruların ÖSYM tarafından özensiz hazırlandığı yönünde bir sonuç çıkıyor burada” şeklinde açıklama yapmış ve devamında ise KPSS sınavındaki soruların sızdırıldığı iddiaları yerini "ÖSYM soruları özel kurumlara hazırlatıyor" iddiası ortalığı karıştırmıştı.

KPSS skandalının odağındaki Yediiklim'den açıklama

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında iki farklı noktada arama yapılan Yediiklim Yayınevi yetkilileri Ankara OSTİM’de bulunan merkez binaları önünde haklarındaki iddialara yanıt vermeleri sonrası ise herhangi bir gelişme duyulmamıştı.

Özellikle Yediiklim okulu sahiplerinin AKP ve MHP'li isimler olduğuna dikkat çekilip bu yönde iddialar çoğalırken ise öne sınav iptali kararı alınmış ve Türkiye'nin gündemi de farklı yolsuzluk ve skandallar haberleri ile değişmişti.

Son dakika haberi: KPSS iddialarının ardından... Emniyet'ten Yediiklim Yayınlarına ait iki adreste arama

Söz konusu dershanenin halen devlette etkin olarak faaliyet yürüten ve önemli devlet kurumlarında mensupları bulunan bir tarikatla bağlantısının bulunduğu T24 kanalı haberi ile ortaya çıkmış, aynı dershane üzerinde devam eden araştırmalarda, burada eğitim gören ve son KPSS’ye giren 21 adayın cevap kağıtlarındaki yanıtların da bire bir aynı olduğu belirlenmişti.  

Şimdi ise bahsi geçen cemaatin İsmailağa cemaati olduğu en son iddia edilmeye başlamışken, Gökhan Özbek'in de hatırlattığı üzere gerçekten herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığı merak edilirken neden tek bir ismin bile tutuklanmamış olması dikkat çekti.

Süleyman Soylu, KPSS skandalında adı geçen Yediiklim'in tanıtım afişinde