KPSS soruşturması sürerken skandala adı karışan Yediiklim Yayınevi ve ÖSYM çalışanlarının hesaplarındaki para akışının incelemesi gündeme bomba gibi düştü.

2022 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) skandalında sorular ve el koyulan diğer materyallerin incelenmesi sürerken devreye MASAK'ın girdiği haberi de geldi.

2022 KPSS’de bazı soruların, Yediiklim Yayınevi’nin soruları ile aynı olduğu ortaya çıkınca Devlet Denetleme Kurulu’nun (DDK) Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmasının ardından başlatılan adli soruşturma devam ediyor.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince Yediiklim Yayınevi’ne ait iki adreste arama gerçekleştirilirken soruşturma kapsamında, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK)'nun da devreye girdiği öğrenildi.

MASAK Nedir? Ne Değildir? | İFHABER

Halkbank emekli promosyonu değişti! Emeklilere müjde Halkbank üzerinden geldi, Tutar 5000 TL oldu! Halkbank emekli promosyonu değişti! Emeklilere müjde Halkbank üzerinden geldi, Tutar 5000 TL oldu!

MASAK tarafından yayınevi çalışanları ile ÖSYM çalışanlarının hesaplarındaki para akışının incelendiği belirtilirken soruşturma kapsamında ayrıca rapor hazırlanacağı belirtildi.

Bu arada skandalın hemen ardından Prof. Dr. Halis Aygün'ün görevden alınıp yine hızlı bir şekilde yerine ÖSYM Başkanı olarak  Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy'un atanması dikkat çekerken, Ersoy'un İsmailağa Cemaati bağlantısı sosyal medyda daha önce attığı tweetler ile gündeme gelmişti.

Sosyal medyada yeni başkan Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy'un cemaat bağlantısı ve Türkiye geneline yayılan birçok Yediiklim okulunun sahiplerinin AKP'li ve MHP'li isimlerden oluşması sosyal medyanın gündeminde kalmaya devam ediyor.

Yeni ÖSYM Başkanı Ali Ersoy, tarikat sevdalısı çıktı

Skandalın ardından ise  KPSS oturumlarının iptal edildiği, 6-7 Ağustos ve 14 Ağustos’ta planlanan oturumların da ertelendiğini duyurularak yeni KPSS takviminin 17 Eylül’de başlayacağı da ayrıca açıklanmıştı.