"İngiltere, dünya liderlerini Kraliçe Elizabeth’in cenazesine otobüsle götürecek" denildi akıllara Erdoğan'ın “Türk delegasyonundaki kişi sayısına ve resmi araç sayısına getirilen kısıtlamalar” denilerek katılmadığı zirve geldi.

Politico sitesinin haberine göre İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth için gelecek hafta düzenlenecek cenaze törenine katılacak dünya liderlerinden özel uçak ve resmi araç kullanmamalarının istendiği ortaya çıktı.

Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir

Resmi belgelere göre liderler, cenazenin düzenleneceği Westminster Abbey’ye hep beraber otobüsle götürülecek olunca da akıllara Kraliçe’nin cenaze törenine katılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, geçtiğimiz yıl "resmi araç kısıtlaması ve güvenlik eksikliği” nedeniyle İskoçya’daki iklim zirvesine gitmemesi geldi.

Erdoğan'ın Korumaları İçin Günlük Harcanan Para 1,3 Milyon TL

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in cenazesi için 19 Eylül'de düzenlenecek devlet törenine katılacak liderlerden, ticari uçakla Londra'ya gelmelerinin istendiği ortaya çıktı.

Londra'da helikopter kullanmalarının da yasak olacağını bildirilirken ayrıca liderlerin ülkelerine ait resmi araçları kullanamayacağı ve cenazenin düzenleneceği Westminster Abbey'ye hep beraber otobüsle götürüleceği belirtildi.

Erdoğan'ın saray merakı nereden geliyor?: 'Cumhuriyet ve saraylar ters orantılı'

Bu adımın güvenlik amaçlı olduğu kaydedilerken “Londra genelinde ve törenlerin düzenleneceği alanlarda çok kapsamlı güvenlik önlemleri alınacak” denildi.

Bu arada Politico, resmi belgelere göre Kraliçe'nin cenazesine yer sınırı nedeniyle her ülkeden sadece devlet başkanı ve eşinin davet edileceğini de aktardı ve yabancı elçiliklere gönderilen mesajda, ülke lideri ya da temsilcisi dışında konuk alınamayacağı bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı'na 263 milyon TL aktarıldı

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenen 26'ncı BM İklim Değişikliği Konferansı'na (COP26) “güvenlik eksikliği” nedeniyle katılmamış ve nedeni ise “Türk delegasyonundaki kişi sayısına ve resmi araç sayısına getirilen kısıtlamalar” olarak belirtilmişti.

Bir yanda Türkiye'deki bakan eşi, diğer yanda İngiltere Kraliçesi