Kredi Almak İsteyen Emekliler, DİKKAT! Bu Haberi Okumadan Başvuru Yapmayın

Kredi hizmetlerinden yararlanmak isteyen emeklilerin dikkatine. Bu bilgilere sahip olmadan kredi çekmeyin. Kredi çekmek isteyen emeklilerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Ekonomi 06.09.2021 - 21:17 06.09.2021 - 21:19 Vural Pars

Alınan yargı kararı ile birlikte kredi borçlarının ödenebilmesi için emekli maaşlarına bloke edilebilir kararı alındı. Kredi çeken vatandaşlar, borçlarını ödeyemediği veya aksattığı durumlarda maaşlarına haciz gelebilmekte. Haciz işlemlerini onaylar niteliğinde atılan herhangi bir imza geri dönüşü engeller nitelikte olacaktır.

Muvafakatname İmzası Atanlar Dikkat! Yargı Kararı İle Haciz Dönemi Başlıyor

Emeklilerin kredilerden yararlanabilmek için bazı alanlara imza atması gerekmekte. Bunların başında “Muvafakatname imazaları” gelmekte. Muvafakatname kâğıdına imza atan emekliler dolaylı yoldan yargıtayın aldığı yeni kararı da onaylamakta.

Yargıtayın kararına göre emekli bir kimsenin borcunu ödeyememesi durumunda evine, bankadaki parasına haciz gelebilmekte. Ancak, tüm bunların gerçekleşebilmesi için emekli kişilerin birebir onay vermesi gerekmekte. Söz konusu onay işlemleri de Muvafakatname ile birlikte tamamlanabilmekte.

Emeklilerin kredi çekimi sonrasında haciz işlemleri ile karşılaşmasına karşın itirazları olabilecek ancak bu kesin sonuç vermeyecektir. Çekilen kredilerin sözleşmesinin içerisinde bulunan Muvafakatname, okumadan imza atan pek çok emekli bireyi zor durumda bırakmakta.

Muvafakatname İmzası Atıp Atmadığınıza Dikkat Etmelisiniz

Emekli olup kredi çekmek isteyen kişilerin Muvafakatname imzası atıp atmadığına dikkat etmesi gerekmekte. Bu imza sözleşmelerin içerisinde bulunduğu için uzun uzun olan o sözleşme metinlerinin okunması gerekmekte.

emeklimaasi

Muvafakatname imzalaması sonrasında çekilen kredinin eksiksiz bir şekilde, günün aksatılmadan ödenmesi gerekmekte. Aksi durumda adınıza açılacak olan dava sonrasında önce maaşınıza el konulacaktır. Maaşınız ödeme için yeterli görülmezse evinize haciz gönderilecektir.

Emekli maaşı üzerine kredi çekmek diğer vatandaşlara oranla daha kolaydır. Sabit bir gelire sahip olduğunu emekli maaşı ile gösterebilen emekliler, kolay bir şekilde kredi çekebilmekte. Ancak kredi çekerken sadece emekliler değil diğer vatandaşlar da bazı konularda hata yapmakta.

Kredi Sözleşmeleri Mutlaka Okunmalı

Kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenler arasında mutlaka kredi sözleşmeleri bulunmakta. Kredi sözleşmesi içerisinde yer alan şartları imza attıktan hemen sonra kabul etmiş sayılırsınız.

Sözleşmeyi okumadan imza atan kişiler ilerleyen dönemlerde can sıkıcı sorunlar ile karşılaşabilirler. Özellikle borç ödeyememe durumunda açılan davaların “muvafakatname” ile kabul ettiniz denilerek reddedilebilecek olmadı vatandaşların canını oldukça sıkacaktır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@