Kredi Çeken Herkesi İlgilendiriyor! Bunlara Kesinlikle Dikkat Edilmeli

Her gün onlarca vatandaşımız ihtiyaçları için taşıt, konut ya da ihtiyaç kredilerine başvurmakta. Fakat kredi çekerken aslında dikkat edilmesi gereken onlarca küçük ayrıntı bulunmakta.

Ekonomi 25.05.2021 - 21:59 25.05.2021 - 22:00 Berkay Keskin

Her gün onlarca vatandaşımız ihtiyaçları için taşıt, konut ya da ihtiyaç kredilerine başvurmakta. Fakat kredi çekerken aslında dikkat edilmesi gereken onlarca küçük ayrıntı bulunmakta. Bunların en önemlisi de hayat sigortası yaptırmak. Peki kredi çekerken nelere dikkat edilmeli? Hayat sigortası yaptırmak önemli mi? Detaylar haberimizde.

Özellikle de Covid-19 salgının da vatandaşlarımızın krediye olan talepleri oldukça arttı. Kredi kullanımı artarken vatandaşların akıllarına takılan birçok konu bulunmakta. Kredi kullanırken nelere dikkat etmeliyim? Kredi kullanırken hayat sigortası yaptırmak zorunlu mu?  

Kredi çeken on binlerce vatandaşımız var. Yanlış yöntemler ve dikkat edilmeyen hassas noktalar nedeniyle kişilerin mirasçılarına yüklü miktarda borç kalabiliyor. Ya da vatandaşlar ödemelerinde zorluk yaşayabiliyor. Peki bu durum nasıl önlenir vatandaşlar neler yapabilir?

HAYAT SİGORTASI YAPTIRMAK

Kredi kullanan birçok insan özellikle de hayat sigortası yaptırmayı oldukça gereksiz bulmakta. Bankalar ısrarla ise vatandaşlara hayat sigortası paketleri sunuyor. Peki bu duruma uzmanlar ne diyor?

Çoğunlukla zorunlu sebeplerden hayat sigortası yapan vatandaşlar bundan şikayetçiler. Fakat uzmanlar aksini düşünüyor. Bankaların hayat sigortasını da bu kadar ısrarcı olmalarının aslında iyi bir sebebi var. Bireyler hayat sigortası yaptırırken aslında bir nevi kendilerini, evlerini hatta mirasçılarını da ehemmiyet altına alıyorlar.

Kredi çekilirken yapılan bu hayat sigortası kredi borcunu varken vefat eden vatandaş için aslında teminat niteliğinde. Eğer hayat sigortası yapılmaz borcu olan kişinin vefatı üzerine mirasçıları bu borçtan sorumlu olmaktalar. Hatta birçok banka hayat sigortası olmadığında vade bitmeden bile kalan mirasçılardan ödeme talep edebiliyor. Bu nedenle hayat sigortası yaptırmak mirasçılarınızı korumanızın en iyi yollarından biri.

Eğer siz konut, taşıt ya da ihtiyaç kredisi çektiniz ve borcunuz bitmeden vefat ettiniz. Böyle bir durumda kalan borcunuz sigorta şirketinden temin edilecektir. Yani mirasçılarını aldığını konut ya da taşıtı rahatlıkla kullanabilecekleri gibi yüklü borçlarla da karşı karşıya kalmayacaklar. Bu nedenle uzmanlar özellikle de konut kredisi gibi yüksek miktarlı ve uzun vadeli krediler de hayat sigortasını önermekte.

Fakat sadece hayat sigortasını yaptırmak tek seferlik yeterli olmakta. Hayat sigortası süresi incelenmeli ve vade bitene kadar yenilenmelidir. Eğer vatandaşlar hayat sigortası güvenir ve süresi biten anlaşmayı yenilemezse yine benzer problemler yaşanabilir.

Prof. Dr. Erol Ulusoy’da kredi kullanan kişileri ilgilendiren bir yazı kaleme aldı. Ulusoy, bankaların artık ufak miktardaki krediler için bile hayat sigortasını zorunlu yaptıklarını, sigorta olmadığında bireyin vefatı meydana geldiğinde bankalar kendini bu şekilde teminata almaktadır diye ifade etti. Sigortanın olmadığı durumlarda ise mirasçılardan kalan kredi tahsil edilir.

BANKADAN SİGROTA YAPTIRMAK ZORUNLU DEĞİL

Sigorta bazı insanlara güven verirken bazılarını ise endişelendirmekte. Kredi çekerken vatandaşlar hayata sigortanın yanı sıra aynı zamanda ödemedikleri dosya masrafları ve faiz ayrıntılarına da dikkat edilmekte. Bazı bankalar bu gibi durumlar içinde sigorta koyabiliyor.

Eğer vatandaşlarımız bankalardan yapılan sigortayı masraflı buluyorsa dışarıdan da yaptırabilirler. Kredi çekerken sigorta zorunlu olsa da vatandaşlarımız hayat sigortasını bankada yaptırmak zorunda değiller. Piyasadaki sigorta şirketlerini araştırıp güvendikleri bir kurumla da anlaşabilirler.

Eğer borcunuz bitmeden ikinci bir kredi alırsanız bu durumda bankalar sizden yeni bir hayat sigortası talep edebilir. Çünkü kredi türüne göre hayat sigortası şart ve koşulları da değişmektedir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@