Kredi kartlarının enflasyona olan etkisi tartışılıyor. Enflasyonun düşmesi için kredi kart kullanımında bazı sınırlandırmalar gündeme geldi. Yıllardır kredi kartı ile alışveriş yapanlar artık kart kullanımından vazgeçmeyi düşünüyor.

Kredi kartları ile ilgili yeni düzenleme yakında start alacak. Kredi kartının daha az kullanılması ve tüketici harcamalarının düşmesiyle beraber enflasyonun da azalması gündemde. Bu planın hayata geçirilmesi, milyonlarca kredi kart kullanıcısını kartlardan uzak tutacak.

Kredi Kartı Kullanımı Sınırlanacak mı?

Bazı ekonomi uzmanlarına göre, kredi kartı harcamalarını sınırlamak, enflasyonu olumlu yönde etkileyebilir. Son zamanlarda, kredi kartıyla gerçekleştirilen alışverişlerde ciddi bir artış yaşanıyor. Dinamik Yatırım'dan Ceyhun Yavaş, kredi kartı harcamalarındaki bu artışın kontrol altına alınmasıyla, faiz oranlarındaki yükselişle beraber enflasyonun azalabileceğini dile getiriyor. Aynı şekilde Ata Yatırım'dan Etem Öztekin, kredi kartıyla yapılan alışverişlerin son dönemlerde yüzde 300'lere kadar çıktığını, fakat Eylül ayında bu oranın yüzde 182'ye indiğini belirtiyor. Öztekin'e göre, alınacak yeni tedbirler, harcamaların daha da azalmasını ve bunun sonucunda enflasyonun düşmesini teşvik edebilir.

Trabzon Üniversitesi'nde Personel Alımı İlanı Yayımlandı! 11 Kişi Alınacak! Trabzon Üniversitesi'nde Personel Alımı İlanı Yayımlandı! 11 Kişi Alınacak!

Taksitlendirme Düşecek Asgari Ödemeler Artacak!

Kredi kartı kullanımının nasıl daha kontrollü hale getirilebileceği konusunda uzmanlar, taksit sınırlamaları, asgari ödeme miktarlarının artırılması, nakit çekim limitlerinin azaltılması ve gecikme faizlerinin yükseltilmesi gibi önerilerde bulunuyor. Bu tedbirlerle, tüketicinin harcamalarının bir nebze dengelenmesi hedefleniyor.