Kredi ve Kredi Kartı Borçlularını İlgilendiriyor! Borçlarınız Takibe Düşebilir Mutlaka Kontrol Edin 

Son dakika açıklamasıyla kredi ve kredi kartı borçlarını ilgilendiren çok önemli gelişme duyuruldu! Herkesi yakından ilgilendiren gelişme!

Ekonomi 12.05.2021 - 23:41 12.05.2021 - 23:43 Berkay Keskin

Varlık Yönetim Şirketleri Derneği Başkanı Sezin Ünlüdoğan'ın verdiği bilgilere göre; bu alacaklara yönelik toplam borçlu sayısı 2 milyon 160 bin. Varlık yönetim şirketleri gecikmiş alacaklar karşılığında şu ana kadar bankalara 5.5 milyar lira kaynak aktardı. Bankalar kredi ve kredi kartı alacaklarını belirli bir miktar karşılığında ihale ile varlık yönetim şirketlerine devredince muhatap 'varlık yönetim şirketleri' haline geliyor. Detaylar haberimizde sizlerle...

Bankalara ödenemeyen kredi ve kart borçları 2-3 sene sonra varlık yönetim şirketlerine devredilmektedir. Mayıs ayından itibaren bu şirketlere devredilen tahsili gecikmiş alacak miktarı 65 milyar liradır. Bunun 31 milyarı bireysel, 32 milyarı ise ticari kredilerden oluşmaktadır. Varlık Yönetimi'ni, "müşterilerin finansal varlıklarını varlıklarına daha fazla değer kazandırmak için verilen bankacılık ve yatırım hizmetleri" olarak tanımlanmaktadır. Bu hizmetlerle yatırımların değerlendirilmesi ise, müşterilerin risk ve getiri beklentileri dikkate alındığında, sabit getirili yatırım araçları, hisse senetleri, türev ürünler, yatırım fonları gibi alternatif yatırım ürünleri ile yapılmaktadır.

Satışta Yükseliş

Sezin Ünlüdoğan, yeni ekonomik reform paketi içerisinde sektörün konumlanması ve danışmanlık şirketi PwC'nin düzenlediği raporun sonuçlarının paylaşıldığı toplantıda, şu ifadeleri kaydetti:

"2019 yılında 13 milyar lira düzeyinde olan tahsili gecikmiş alacak satışı, geçen sene 990 milyon liraya kadar düştü. 2021 yılı başında tekrar hız kazandı ve ilk çeyrek (Ocak - Mart) itibarıyla geçtiğimiz sene gerçekleştirilen satış düzeyini yakaladık. Sene sonunda 11-12 milyar liraya yükselmesini bekliyoruz.

Muhatap Şirketler

Varlık yönetim şirketleri gecikmiş olan alacaklar karşılığında şu ana kadar bankalara 5.5 milyar lira kaynak atarımı yapmış durumda. Bankalar kredi ve kredi kartı alacaklarını belirli bir miktar karşılığında ihale ile varlık yönetim şirketlerine devredince muhatap 'varlık yönetim şirketleri' olmaktadır.

Varlık yönetim şirketleri, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu içerisinden (BDDK) aldıkları lisansla ve yine BDDK denetiminde faaliyet göstermektedir.

Dernekle İrtibata Geçilebiliyor

Sezin Ünlüdoğan, pandemi sürecinde borçların ödenmesi hususunda vatandaşlara önemli bir kolaylık ve esneklik sağladıklarını dile getirdi. Borç drumunu merak eden vatandaşların, nankalara başvuru yaparak borcun hangi varlık yönetim şirketine devredildiğini öğrenmesinde yarar vardır. '0 212 288 41 43'no'lu telefon numarasından Varlık Yönetim Şirketleri Derneği'ne erişim sağlayarak ya da 'varlikyonetim.org.tr'yi ziyaret ederek ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Borcunu kapatan vatandaşlar sicilini temizleyerek yeni kredi kullanma hakkını elde edebiliyor.

Varlık Yönetimi Nedir?

Varlık Yönetimi'ni "müşterilerin finansal varlıklarına daha çok değer kazandırmak için verilen bankacılık ve yatırım hizmetleri" olarak ifade ediyoruz. Bu hizmetlerle yatırımların değerlendirilmesi ise, müşterilerin risk ve getiri beklentileri dikkate alınarak, sabit getirili yatırım araçları, hisse senetleri, türev ürünler, yatırım fonları gibi alternatif yatırım ürünleri ile yapılmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@