Bizimle iletişime geç
iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

iLan365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Kredi

15 Ekim 2020 Perşembe 15:20:19

Bankalara Borcu Olanlara Müjde

Günümüzde neredeyse her vatandaş finansal ihtiyaçlarını ödeyebilmek amacıyla kredi işlemlerine başvurmaktadır.  Finansal ihtiyaçlarını ödeyebilmek için bankaların kredi paketlerinden yararlanan vatandaşlara devletten müjdeli haber geldi. Bankalara kredi borcu olanları yakından ilgilendirecek müjde TBMM’den geldi. TBMM kurulacak olan Plan ve Bütçe komisyonunda bankalara kredi borcu olan vatandaşlarımız için de teklif de bulunulacaktır.

Günümüzde neredeyse her vatandaş finansal ihtiyaçlarını ödeyebilmek amacıyla kredi işlemlerine başvurmaktadır.  Finansal ihtiyaçlarını ödeyebilmek için bankaların kredi paketlerinden yararlanan vatandaşlara devletten müjdeli haber geldi. Bankalara kredi borcu olanları yakından ilgilendirecek müjde TBMM’den geldi. TBMM kurulacak olan Plan ve Bütçe komisyonunda bankalara kredi borcu olan vatandaşlarımız için de teklif de bulunulacaktır. Yapılan kanun teklifinin meclis tarafından kabul edilmesinin ardından vatandaşların kredi borcu ve faizlerini devlet karşılayacaktır. Bu sebeple birçok zor durumda olan vatandaş tarafından yeni kanun teklifinin meclisten geçip geçmeyeceği büyük bir merakla beklenmektedir.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Engin Altay, Engin Özkoç ve Bülent Kuşçuoğlu ile Veli Ağbaba gibi isimler, bankalara kredi borcu olan vatandaşların borçlarının silinmesi için meclise teklif götürmeyi hedeflemektedir. Banka kredi borcunun silinmesine dair teklif içeriği ise şöyledir:

  • Borçlarını ödemekte zorluk çeken vatandaşların yeni kredileri alabilmek için konulan tedbirlerin kaldırılması,
  • MTV olarak takip ettiğimiz taksitlerin alınmaması gerektiği,
  • Esnaf ve sanatkarların almış oldukları bankalardan 6 aylık kiralarının 24 aya kadar taksitli kredi çekme imkanın olması ve bu kredilerin faizlerinin devlet tarafından ödenmesi.

CHP Grup Başkanvekilleri Özgür Özel, Engin Altay, Engin Özkoç ve ayrıca Veli Ağbaba, Bülent Kuşçuoğlunun imzalarını taşıyan kanun teklifi meclise sunulacaktır. Kanun teklifinin özeti ise şu şekildedir:

“Teklif ile; borcunu ödemekte zorluk yaşayan gerçek ve tüzel kişilerin, bilinmekte olan Türkiye Bankalar Birliği tarafından Risk Merkezi bünyesinde tutulan kayıtlar engel bulunmaksızın yeni kredi alabilmeleri; ertelenmiş olan Hazine taşınmazlarına alakalı olarak sözleşmeye dayanarak ödenmesi gerekli olan bedeller ile diğer tüm bedellerin 01/04/2020 tarihi itibariyle altı aylık döneme noktasında alınması; motorlu taşıtlar vergisinin 1. taksitini ödeyen vatandaşların 2. taksitini ödememesi; esnaf ve sanatkarların, bilinmekte olduğu gibi bankalardan 6 aylık kira karşılığı kadar 24 aya taksitle vadeli kredi almaları ve verilen bu kredinin faiz giderlerinin devlet üzerinden karşılanması; işyeri kira noktasındaki ödemelerindeki stopajın alınmaması hedeflenmektedir.”

Devlet Tarafından Kredi Borçları Ödenecek

Yaşanan salgın hastalık sürecinde esnafın ve sanatkarların yaşadıkları zorlu süreç sebebi ile hazırlanan kanun teklifi meclis tarafından kabul edilirse, bankalara kredi borcu olan vatandaşların borcu devlet tarafından ödenecektir. Meclisten gelecek olan karar da TEB Bankası, Ziraat Bankası, Vakıf Bank, Halk Bankası, Yapı Kredi, Akbank, Deniz Bank gibi birçok bankada kredi borcu olan vatandaşlara destek sağlanması amaçlanmaktadır. Yapılan kanun teklifine göre bu bankalarda kredi borcu ve faizi olan vatandaşların borçlarının ve faizlerinin devlet tarafından ödenmesi beklenmektedir.

Bankalara kredi ve faiz borcu olanlar tarafından merakla beklenen kanun teklifi, eğer meclisten geçerse faiz ve borçları devletin ödemesi beklenmektedir. Bu kanun teklifinden sonra borcu ve faizleri bulunan vatandaşlarımız büyük bir umutla meclisten gelecek haberi beklemektedir.

Sunulan kanun teklifinin meclisten geçmesi halinde faizlerinin ve borçlarının devlet tarafından ödenecek olması zor durumda olan vatandaşlara umut oldu. Son günlerde merakla beklenen kanun teklifinin ne zaman kabul edilip edilmeyeceği bilinmemektedir. Fakat bankalara kredi ve faiz borcu olan vatandaşlar bu kanun teklifinin kabul edilmesini büyük bir umutla beklemektedir. Özellikle yaşanan salgın hastalık sürecinde yaşanan maddi sıkıntılar sebebi ile faizleri ve borçları konusunda daha fazla sıkıntı yaşamakta olan esnaf ve sanatkarlar, bu kanun teklifi sayesinde büyük bir umut ile kanun teklifinin meclisten geçmesini beklemektedir. Salgın hastalık sürecinde esnafın ve sanatkarların sıkıntı yaşamaları sebebi ile hazırlanan kanun teklifinin meclisten geçip geçmeyeceği büyük bir merak konusu oldu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı