Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Kredi

28 Aralık 2020 Pazartesi 23:45:18

Son Güncelleme: 28/12/2020 23:45:15

Kamu Bakanlarından 6 Ay Ertelemeli Yüzde 0,49 Faizle Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Alanlar İçin Borç Erteleme Geliyor!

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafınca sağlanan 6 ay ertelemeli 0.49 faiz oranıyla Bireysel Temel İhtiyaç Destek kredisi çekenler için yeni kritik duyuru geldi. 10000 TL Temel Destek Kredisi kullananlar borç erteleme talebinde bulunuyordu. 2021 yılına az bir zaman kala pandemi döneminde Kamu bankaları (Ziraat – Vakıf – Halkbank) aracılığıyla düşük faizli temel ihtiyaç desteği kredisi kullanan vatandaşlara borç erteleme imkanı gelecek mi? Detaylar haberimizde sizlerle…

Pandeminin ilk başladığı süreçlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafınca duyurulan temel istikrar kalkanı paketi çerçevesinde ihtiyaç sahibi kişilere temel ihtiyaç desteği kredisi sunulmuştu. Verilen kredi paketinden faydalanan kişiler için Ekim ayından itibaren ilk taksit ödemeleri başladı. Ancak Koronavirüs pandemisinde yeni salgın tehdidi ve 2. dalga pandemi etkileri tüm hızıyla sürüyor. Bu süreçte vatandaşlar da kullandıkları krediler için erteleme bekliyorlar.

Temel İhtiyaç Destek Kredisi Paketinde Yeni Açıklama Halkbank’tan!

Halkbank tarafınca gerçekleştirilen son açıklama içerisinde müşterilerinden kredi taksitlerini vadelerinde ödemeleri hususunda bilgilendirme mesajı iletildi. Gönderilen bu mesajlarda kredi taksitlerinin ödenebileceği kanallar duyurulurken gerçekleştirilen duyuruda “Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredinize ait taksit ödemenizin yapılabilmesi için vadesiz hesabınızda taksit tutarı kadar bakiyenin bulunması halinde taksit gününüzde otomotik şekilde ödemesi gerçekleştirilecektir” ifadeleri ile kredi tarihinde hesapta para olmasının yeterli olacağı ve ödemelerin gününde gerçekleştirilmesi gerektiği açıklandı.

Bireysel Temel İhtiyaç Kredisi İçin 2021 Tarihinde 2. Faz Başvuruları Alınacak Mı?

Pandemi sürecinde yaşanan olumsuz etkiler nedeni ile Nisan ayında devlet bankaları içerisinde bulunan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank üzerinden vatandaşa bireysel temel ihtiyaç destek kredisi dağıtılmaya başlamıştı. Yaklaşık olarak 8 milyon kişinin faydalandığı kampanya çerçevesinde 10 bin liraya kadar nakit ihtiyaç destek kredisi sunulmuştu.

Fakat o dönemde çok fazla sayıda kişinin başvurusu reddedilmiş ve çok sayıda kişi ise 10.000 TL kredi başvurusunda bulunmasına rağmen 3 bin lira kredi onayı alarak bu destekten faydalanamamıştı. Bu süreçte vatandaşın temel ihtiyaç destek kredisi 2. faz başvuru beklentisi oluştu. Özellikle de koronavirüs salgınının tekrar yükselişe geçmesi ve zorunlu tedbirlerin açıklanması ile beklenti yükselmişti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafınca gerçekleştirilen açıklamalar ise oluşan bu beklentiye yönelik umutları yıktı. Başkan Ağbal tarafınca gerçekleştirilen açıklamada kredi paketlerine yönelik “kamu bankalarının destekleyici duruşundaki dengelenme” ifadesi ile yakın bir tarih içerisinde yeni destekleme kredisi olmayacağı ihtimali ağırlık kazanmış oldu.

Covid-19 salgını sebebiyle ikinci defa zorunlu kısıtlama kararları duyurulurken alınan kararlar sebebiyle vatandaş tekrar büyük bir mağduriyet yaşadığını belirterek destek kredisi talebinde bulundu. Fakat kamu bankaları tarafından şu ana kadar 2. faz kredi başvurusuna yönelik bir açıklama yapılmazken,

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafınca uygulanan parasal sıkılaşma politikası sebebiyle yeni destek kredi paketlerinin bu kadar kapsamlı olarak duyurulmasının son derece zor olduğu ifade ediliyor. Bu hususta ise vatandaş en azından işten çıkarılan ve pandemi sebebi ile ücretsiz izne ayrılan kişilere kredi desteği verilmesini istiyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı