Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Kredi

22 Ekim 2020 Perşembe 21:06:31

Kara Listeye Girenler İçin Kredi Fırsatı

Bankacılık işlemleri ile ilgili olarak bankaların koştuğu ödeme kriterlerine uygun davranmayan kişiler, bu sebeple kara listeye düşebiliyor ve bu nedenle de kredi kullanmak onlar için bir hayli zor hale geliyor. Bu sebeple bankalar kara listeye girmiş olan müşterilerine hiç kredi imkanı sağlamıyor ya da son derece ağır koşullar öne sürerek kredi imkânı sunuyorlar.

Bankacılık işlemleri ile ilgili olarak bankaların koştuğu ödeme kriterlerine uygun davranmayan kişiler, bu sebeple kara listeye düşebiliyor ve bu nedenle de kredi kullanmak onlar için bir hayli zor hale geliyor. Bu sebeple bankalar kara listeye girmiş olan müşterilerine hiç kredi imkanı sağlamıyor ya da son derece ağır koşullar öne sürerek kredi imkânı sunuyorlar. Bu yazımızda, nakit paraya ihtiyaç duyduğu halde kara listeye düşen kişilerin nasıl kredi kullanabileceklerine dair tüm detayları ve kredi sağlayan bankaların şartlarını araştırdık.

Öncelikle belirtmeliyiz ki kredi kullanımından faydalanmak isteyen vatandaşların, bankalar tarafından güvenilir bulunması son derece önemli. Kredi risk puanı veya bir diğer adı ile kredi notu olarak ifade edilen bir puanlama sistemi ile bankalar müşterilerine kredi fırsatı sağlıyorlar. Söz konusu bu sistem vatandaşların geçmiş dönemdeki bankacılık işlemlerinin ne şekilde olduğu ile müşterilere verilen puanlara göre işler.

Kara Listeye Girenler İçin Kredi İmkânı

Daha önce bankalardan kredi kullanmış ancak ödemelerini düzenli yapmamış, takibe düşmüş hatta icralık olmuş vatandaşlar kara listeye alınabilirler.

Her ne kadar müşterilerin durumları daha sonraki dönemlerde düzelmiş olsa dahi bankalar daha önce yapmış oldukları düzensiz ödemeleri göz önünde bulundurarak kredi imkanı tanımazlar. Düzensiz işlemlerinden dolayı bankaların kara listesine girmiş olan kişiler için ya kredi sicil affı gelmesi veya diğer bankacılık işlemleri ile uzun vadeli bir süreçte bu durumlarını düzeltmiş olmaları gerekmektedir.

Tüm bunların yanı sıra bankacılık işlemlerini uzun vadede düzeltememiş olan kişiler acil krediye ihtiyaç duymaları halinde, bankalar birtakım ek şartlar da sunarak kredi kullanma hakkı vermektedirler. Bu anlamda kara listeye takılmış olan kişilerin kredi için başvurmuş oldukları bankalara ek bir teminat göstermeleri halinde kredi kullanımı mümkün olabilmektedir. Bu noktada kullanılacak krediye karşı ev, arazi ya da araba gibi gayrimenkul teminatı gösterilerek kredi imkanının sağlanması mümkün olabilmektedir. Bunların haricinde eğer kişinin kredi yüksekse bir kişiyi kefil göstermesi halinde de kredi çekme imkânı sağlanabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra değinmemiz gereken bir husus ise bankaların kredi puanı düşük olanlara ve kara listeye girmiş olan vatandaşlara daha yüksek faiz oranları ile kredi imkânı sağladıklarıdır.

Kara Listeye Girenlere Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Bankaların kara listesine takılmış olan vatandaşlara, nakit ihtiyaç duymaları halinde Aktif Bank ve Burgan Bank kredi kullanma fırsatı sunuyorlar. Bununla birlikte söz konusu bu bankalar müşterilerden ek teminat talep edebilir ve bunun yanı sıra da özel koşullar öne sürebilirler. Kara listeye girmiş olan vatandaşlara kredi imkânı tanıyan bu iki banka aynı zamanda belli bir limite kadar kredi imkânı sunuyorlar. Bunun haricinde kalan kredi özellikleri ike ilgili detayların bankaların müşteri hizmetlerinden veya bizzat banka şubelerinden öğrenilmesi mümkündür.

Kredi Notu Aralığı Hangi Düzeyde Olmalıdır?

Kredi notu, bankaların müşterileri ile ilişkilerini belirleyen son derece önemli bir kriterdir. Vatandaşlar; bankalardan kredi ya da kredi kartı talep ettikleri zaman bu faktörü göz önünde bulundurmaktadırlar. Daha açık bir dille vatandaşların güvenilir olup olmadıklarına kredi notu karar vermektedir. Bundan dolayı vatandaşların bankalarla olan ilişkilerinde; kredi notu son derece belirleyicidir. Peki hangi kredi aralığı neyi ifade eder?

Kredi notu;

– 1 ila 699 aralığındaki müşteriler en riskli grupta,

– 700 ila 1099 aralığındaki müşteriler orta riskli grupta

– 1100 ila 1499 aralığındaki müşteriler az riskli grupta,

– 1500 ila1699 aralığındaki müşteriler iyi grupta,

– 1700 ila 1900 aralığındaki müşteriler çok iyi grupta kabul edilmektedir.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı