Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Kredi

15 Kasım 2020 Pazar 23:18:44

Kredi Borcu Olanlara Devletten Güzel Haber!

Günümüzde birçok insanın kredi ve kredi kartı borcu bulunmaktadır. Kovid-19 süreci ise insanların borçlarını ödemesini daha zor hale getirmiştir. Çünkü, bu süreçte işini kaybeden sayısız insan olmuştur. İşini kaybeden insanlar bankalara olan borçlarını ödemekte sorun yaşamaktadırlar.

Ödenmeyen borçlardan dolayı icralık olan, evine haciz gelen belki de binlerce insan vardır. Sosyal devlet olmanın gereklerini her zaman yerine getiren devletimiz; ekonomik açıdan çok zorlu geçen 2020 yılında vatandaşlarının kredi borçlarını ödemesine imkan tanımaktadır.

2016 yılında ilk kez AKP milletvekili tarafından sunulan öneride borçlu vatandaşların bazı özelliklere sahip olmaları halinde borçlarının devlet tarafından karşılanması teklif edilmişti. Uzun süre ertelenen bu öneri; Kovid-19 sürecinde tekrar gündeme geldi. Bu hizmet sayesinde borçlarından dolayı çok sıkıntılı günler geçiren vatandaşların üzerindeki yük kalkmış olacaktır.

Devlet Kredi Borcunu Ödeyemeyenlere Nasıl Yardımcı Olacak?

Herhangi bir bankadan almış olduğu krediyi geri ödeyemeyen tüketiciler; başvuru yaparak borçlarının devlet tarafından ödenmesini talep edebilecekler. Bu talep karşısında kişinin durumu incelenecek. Tüketicinin kısıtlı ödeme gücüne sahip olduğunun anlaşılması halinde borcu devlet tarafından ödenecektir. Borcun ödeme planı ise devlet tarafından yapılacak. Borcun ödenmesinin ardından tüketicinin işe girmesiyle beraber devlete olan borcunu ödeme süreci başlamış olacak. Bu noktada, ödeme gücü olduğu halde borcunu ödemek istemeyen kişiler hakkında yasal takip ve e-haciz işlemleri başlatılacak.

Bazı durumlarda ödeme yapması gereken kişinin maaşını bankadan almaması söz konusu olmaktadır. Bu gibi hallerde ise söz konusu kişi ve işvereni hakkında yasal takip başlatılacak ve onlara idari para cezaları uygulanacak. Devletin tüm çabalarına rağmen paranın tahsil edilmediği hallerde ise bu kişilere haciz işlemlerinin uygulanması adına müfettişler görevlendirilecek. Sonuç olarak, devlet, borcun tahsilatını yapmış olacak.

Devletin zor durumdaki vatandaşların borcunu ödemesi çok büyük bir kolaylık olarak dikkat çekiyor. Ancak, söz konusu durumdan istifade etmek isteyenlere karşı ise dikkatli davranılacaktır. Bu tür vatandaşlara yüklü miktarda cezalar verilecektir. Ancak, insanların ekonomik açıdan rahatlamasını sağlayan bu uygulamadan milyonlarca kişinin faydalanması bekleniyor. Kovid-19 sürecinde borcunu ödemekte zorlanan vatandaşlar; bir an önce başvuru yapmalıdırlar. Koronavirüs döneminde birçok kişinin yasal takibe alındığı biliniyor. Bu yüzden, vatandaşların kredi ve kredi kartı borçlarından kurtulmak adına ödemelerini devlete devretmeleri için fırsat sunulmaktadır. Bunun yapılmadığı hallerde ise vatandaşlara haciz ve yasal takip gibi prosedürlerin uygulanması söz konusu olacaktır.

Devlet Tarafından Yapılacak Borç Ödemelerine Nasıl Başvuru Yapılır?

Borçlarının devlet tarafından ödenmesini isteyen kişilerin her şeyden önce kredi ve kredi kartı ödemelerinin gecikmeye girmiş olması gerekir. Bir başka deyişle, söz konusu kredi ve kredi kartı faturaları; 60 gün boyunca ödenmemiş olmamalıdır. Bu kritere uyulmadığı takdirde devletin bu borçları üstlenmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Tüketiciler; 60 günü geçmiş her ödeme için ilgili bankanın en yakın şubesine giderek söz konusu ödemenin devlet tarafından yapılmasını talep edebilirler. Başvuru yalnızca bu şekilde yapılmaktadır.

Günümüzde birçok kişinin bankalara yüksek miktarda kredi borcu bulunmaktadır. İhtiyaç kredisi alıp ödeyemeyen veya kredi kartının ödenmesi gereken minimum tutarını dahi ödeyemeyen belki de milyonlarca insan vardır. Herhangi bir ödemenin 90 gün içerisinde yapılmadığı hallerde borcunu ödeyemeyen tüketiciler yasal takibe düşerler. Bu durumda, avukatlar aracılığıyla borcun tahsil edilmesi, sonrasında durumun hacze kadar ilerlemesine rastlanmaktadır.

Devletin yapmış olduğu bu uygulama ile borcunu ödemekte zorluk yaşayan kişiler için umut vaat eden bir gelişme yaşanmıştır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı