Bitcoin ve altcoinlerde yaşanan deprem bu defa korkuttu...

Kripto piyasası, dolara endeksli olduğu bilinen sabit coinlerdeki çöküş sonrası yaşanan panik havasıyla tepetaklak oldu.

Kripto piyasasında son aylarda hızlanan sert düşüş, dün sabit coinlerin stabilliğini kaybetmesinin yarattığı panik havası ile vurucu darbeyi yaptı. TerraUSD’de yaşanan değer kaybının getirdiği panikle birlikte ABD enflasyon verisinin beklentiyi aşması sonrası da piyasa dün gece çökmüş oldu.

ABD’de nisan ayı enflasyonun yüzde 8,3 olarak açıklanması ardından tam da beklenildiği şekilde Fed’in beklenenden daha sert bir sıkılaşmaya gideceğine ilişkin beklentiyi artırdı ve ekonomideki risklerin artması dolayısı ile de riskli varlık olan kripto piyasasını sert vurdu.

Yaşanılan depremde, kripto paraların toplam piyasa değeri 253 milyar dolarlık satışla 1 trilyon 433 milyar dolardan 1 trilyon 180 milyar dolara inmiş oldu.

Kripto Parada Yaşanan Çöküş Son Bir Günde 200 Milyar Doları Eritti | Paratic

Bitcoin dün akşam saatlerinde 30 bin dolarlık psikolojik seviyenin de altına gerilerken bu sabah saatlerinde düşüşünü hızlandırdı.

Dolara sabitlendiği iddia edilen TerraUSD’nin 1 dolarlık değerini kırarak 0,35 dolara gerilemesi sonrası ise piyasadaki panik Bitcoin'i de vurdu.

Sabah saatlerinde günlük değer kaybı yüzde 14’e ulaşan Bitcoin 27 bin doların altına gerileyerek Aralık 2020’den bu yana en düşük seviyesini görürken böylelikle son bir ayda yüzde 30’un üzerinde değer kaybetmiş oldu.

Bu arad Terra’nın arkasındaki güç olan Luna Vakfı, TerraUSD’ye müdahale ederken bu müdahale piyasada ayrı bir paniğe neden oldu.

Luna Vakfı'na ait bir cüzdandan tek seferde 42 bin Bitcoin transferi gerçekleştirirken bu transferin ardından Luna Vakfı’nın sahip olduğu Bitcoin’lerin tamamının satıldığı iddiası panik havası yarattı.

Kamu Bankasının Konut Kredisi Taksidi 6840 TL'ye Düştü! Kendi Evine Yerleşeceklere Mart Ayında Yeni Teklif... Kamu Bankasının Konut Kredisi Taksidi 6840 TL'ye Düştü! Kendi Evine Yerleşeceklere Mart Ayında Yeni Teklif...

Böylece Luna da son 24 saat içinde yüzde 83 değer kaybetti ve geçen ay 120 dolar civarında işlem gören Luna, yüzde 98 değer kaybederek 1 doların altına kadar geriledi.

ABD Hazine Bakanı Yellen'dan kripto para birimlerinden

TerraUSD’de yaşanan satış dalgası sonrası düzenleyicilerden de mesajlar yağmaya başladı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, sabit coinler ile ilgili yasa çıkarılmasının önemine vurgu yaparken düzenleme çağrısında bulundu. Bakan Yellen, “Bu olay şunu da gösteriyor ki, bu hızlıca büyümekte olan ve finansal istikrara tehdit oluşturan ürüne karşı uygun bir kontrol yapısı yaratmalıyız.” dedi.