Kripto Paralarla Uğraşanlara Vergi Şoku! Bitcoin'e Vergi Geliyor! Sabah saatlerinde resmi olarak yapılan açıklamaya göre "Kripto paralarla kazanç sağlayanlara vergi dönemi" başlıyor. Daha önce kazanç sağlayanlarında inceleceği açıklandı.

Kripto Paralarla Uğraşanlara Vergi Şoku! Bitcoin'e Vergi Geliyor! Sabah saatlerinde resmi olarak yapılan açıklamaya göre "Kripto paralarla kazanç sağlayanlara vergi dönemi" başlıyor. Daha önce kazanç sağlayanlarında inceleceği açıklandı. İlk olarak Bitcoin kazançlarından vergi alınacak. Bunun sebebi başka bir yasa ancak hem geçmişe yönelik hem yeni kazançlarda Bitcoin vergi alınacak!

Kripto Paralara Vergi Şoku!Bütün kripto paralar için vergi geliyor. Tüm kripto paralar için hukuki yönden vergiye tabi tutulması için çalışmalar başladı. Vergi sistemimize göre "Vergiyi doğuran faaliyet" niteliğinde ve "Teslime konu varlığın ihtiva" ettiği özellikleriyle yasa hazırlanıyor! Önlerinde ki tek engel de çözülüyor!

Kripto parayı tanımasına gerek kalmayacak!Türkiye, Kripto paralar ile ilgili vergi alınabilmesi için çalışmalara başladı. İlk olarak Bitcoin'den başlanması sebebi de Türkiye Bitcoin tanımaya sıcak bakıyor. Ancak tanımadan da Kripto para piyasası üzerinden vergi alınmaya başlanacağı ortaya çıktı!

Kanunlar değişiyor!

TC Kanunları arasında yer alan;

193 sayılı GVK (Gelir Vergisi Kanunu)
5520 sayılı KVK (Kurumlar Vergisi Kanunu)
3065 sayılı KDVK (Katma Değer Vergisi Kanunu)

kanunları üzerinden yapılacak değişikliklerle Kripto paralardan vergi alınmasının önü açılıyor.

GVK Kapsamına alınacak

GVK kapsamında kazanç ve iratlara ilişkin gelir vergisi ödemelerinde yer alan;

Ticari Kazançlar
Ücretler
Zirai Kazançlar
Serbest Meslek kazançları
Menkul sermaya iratları
Gayrimenkul sermaya iratları
Diğer kazanç ve iratlar

dahil edilerek Kripto paralardan vergi alınacak!

BİTCOİN WMZ VB. Kripto Para alım satım çalışmaları başladı!Bitcoin nedir? Kripto para nedir? Kısaca sanal para fikri, 2008 yılındaki küresel finansal krizle aynı dönemde, Satoshi Nakamoto mahlas ismiyle yayınlanan "Bitcoin: Uçtan uca Elektronik ödeme sistemi" isimli makaleyle dünyaya duyurulmuştur. Sistem Blok-zinciri (Block-Chain) denilen açık kaynaklı kod yazılımına dayanmaktadır.

Aslında kripto para, blok-zincirinin uygulama alanlarından sadece bir tanesi olup temelde merkezi bir otorite tarafından yaratılmayan, çok karmaşık algoritmalarının çözümü sonrasında madenciler tarafından üretilen ama kayıtların da bütün madenciler tarafından eş zamanlı olarak tutulduğu bir çeşit şifrelenmiş dijital paradır. Sistemin özünde adem-i merkeziyetçi bir yapı bulunmaktadır. Yani Bitcoin ve benzeri kripto paraların arkasında herhangi bir merkez bankası bulunmamaktadır. Sanal piyasa da Bitcoin'in değeri ABD doları cinsinden belirlenmektedir. Ancak Bitcoin'in işlem gördüğü düzenli bir borsa da bulunmamaktadır.. Bazı ülkelerde münferit de olsa Bitcoin'e yönelik ATM para makinaları da bulunmaktadır. Bitcoin cinsinden ödemeleri kabul edeceğini açıklayan çok sayıda yerel ve global şirket bulunmaktadır.

Hangi Kripto paralardan vergi alınması planlanıyor?

Gelen bilgiler arasında Bitcoin, Ethereum, Tether, Polkadot, Cardano, Binance Coin, Ripple, Litecoin, Bitcois Cash, Stellar, Dogecoin'den Vergi alınması planlanıyor!

Vergi alınacak Coinler!

1- BTC COİN- BİTCOİN

2- ETH COİN - ETHEREUM

3- USD COİN - TETHER

4- DOT COİN - POLKADOT

5- ADA COİN - CARDANO

6- BNB COİN - BİNANCE COİN

7- XRP COİN - RİPPLE

8- LTC COİN - LİTECOİN

9- BCH COİN - BİTCOİN CASH

10- XLM COİN - Stellar

11- DOGE COİN - DOGECOİN