Kripto piyasalara düzenleme: Kimlik tespiti zorunlu oldu!

Resmî Gazete'de yer alan kararda, belirli bir miktarın üzerinde bulunan tüm işlemler esnasında kripto para platformları tarafından detaylı bir şekilde kimlik tespiti gerçekleştirileceği ifade edildi. 

Ekonomi 01.05.2021 - 07:50 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Thodex isimli yerli kripto para borsasında yapılan vurgunun ardından kripto para piyasasına ilişkin yeni kararlar alındı. Resmî Gazete'de yer alan kararda, terör örgütlerine yönelik finansman sağlanması ve suç gelirlerinin aklanmasına karşı hayata geçirilen bütün tedbirlerden kripto para platformlarının yükümlü hale geleceği ifade edildi. Öte yandan, faizsiz konut sistemi kapsamında bulunan tasarruf finansman şirketlerinin de aynı tedbirlerden yükümlü olacağı bildirildi. 

Kimlik tespiti gerçekleştirilecek

Belirli bir miktarın üzerinde bulunan tüm işlemler esnasında kripto para platformları tarafından detaylı bir şekilde kimlik tespiti gerçekleştirileceği kaydedildi. Ekonomik ve hukuki anlamda makul bir amaca sahip olmayan işlemlere ve anormal büyüklüğe sahip olan işlemlere karşı temkinli olacağı belirtilirken, teknolojik bakımdan tehditlere karşı da önlemlerin hayata geçirileceği aktarıldı. 

Bakanlığa bildirilecek

Şüpheli işlemlerin, faizsiz konut şirketleri ve kripto para platformları tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığına iletileceği duyuruldu. Söz konusu şirketlerin ve platformların, kamu kurum ve kuruluşları tarafından talep edilen bütün dokümanları ibraz etmeye mecbur olacakları ifade edildi. Faizsiz konut şirketlerinin de MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu) tarafından denetleneceği bildirildi. 

Terör örgütlerine yönelik finansman sağlanması ve suç gelirlerinin aklanmasının önüne geçilmesi bakımından faizsiz konut şirketleri ve kripto para platformlarının şunlarla benzer yükümlülükler altına alındığı ifade edildi: Noterler, spor kulüpleri, Milli Piyango İdaresi, varlık yönetim şirketleri, sigorta şirketleri ve bankalar.

Ne olmuştu?

Thodex isimli yerli kripto para borsasında işlemlerin durdurulması üzerine yatırımcılar paniğe kapılmıştı. Thodex CEO'su Faruk Fatih Özer'in 391 bin yatırımcıyı dolandırdığı ve 2 milyar dolar değerinde kripto parayı toplamasının ardından Arnavutluk'a kaçtığı iddia edilmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Thodex vurgununda gerçek miktarın 2 milyar dolar değil, 108 milyon dolar olduğunu ifade etmişti. Soylu, Thodex soruşturması kapsamında 82 kişiye yönelik gözaltı kararı verildiğini bildirmişti. Thodex CEO'su Faruk Fatih Özer'in kardeşi Serap Özer ve ağabeyi Güven Özer dâhil olmak üzere 6 şüphelinin tutuklandığı öğrenilmişti. 

Thodex CEO'su Faruk Fatih Özer'in yakalanması için Interpol tarafından kırmızı bülten çıkarılmıştı. Arnavutluk İçişleri Bakanlığı ile görüşmeler yaptıklarını belirten Soylu, ekipler tarafından 4 ülkede çalışma yürütüldüğünü ve soruşturmanın sürdüğünü dile getirmişti. Thodex isimli yerli kripto para borsasında yatırımcıların coin aldıklarını zannettikleri ancak söz konusu yatırımcıların soyut bir şeye yatırımda bulundukları öğrenilmişti. Özer'in yurt dışında yakalanıp Türkiye'ye iade edilmesi halinde "suç örgütü kurmak", "suç örgütü yönetmek", "nitelikli dolandırıcılık yapmak" ve "bilişim aracılığıyla dolandırıcılık yapmak" suçlarından 200 seneye kadar hapis cezası verilebileceği ifade edilmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@