Kripto piyasalarındaki sert düşüşün sebebi ne?

Kripto para piyasalarında bir gecede gerçekleşen keskin düşüş nedeniyle milyonlarca kullanıcı zarar etti. En değerli 10 kripto para bir gecede ortalama yüzde 20 değer kaybetti, Bitcoin'in değeri bu yıl ilk defa 50 bin doların altına düştü. Peki kripto piy

Teknoloji 23.04.2021 - 14:35 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Güne büyük bir şokla başlayan kripto para yatırımcıları, bir gecede ortalama yüzde 30 zarar etti. Bitcoin, Ethereum, Ripple, Dogecoin ve Waves dahil hemen hemen bütün coinlerde meydana gelen sert düşüş yatırımcıların cebini yaktı. Özellikle tarihi zirve olarak 66 bin doları gören Bitcoin bile 47 bin dolar seviyelerine indi. Yatırımcılardan bir kısmı daha fazla zarar etmemek için parasını çekerken, bazı yatırımcıların da uzun vadede bu rüzgarın tersine dönemsini bekleyerek çekme işlemi yapmadığı görüldü. Peki Bitcoin dahil kripto para piyasasının tamamını etkileyen bu keskin düşüşün sebebi ne?

Zirvedeki 10 para biriminin günlük kaybı yüzde 16!

Birçok yatırımcı toplamda 2 trilyon dolarlık işlem hacmini göre kripto para piyasasındaki keskin düşüşün sebebini merak ediyor. 2021 yılında ilk defa 50 bin dolar seviyelerinin altına düşen Bitcoin'in daha fazla değer kaybedip kaybetmeyeceği merak ediliyor. Bir gecede meydana gelen keskin düşüşten dolayı işlem hacminde'de yüzde 12'li bir küçülmenin gerçekleştiği ifade edildi. Kripto piyasalarının zirvedeki 10 para biriminin ortalama değer kaybının yüzde 20 olduğu belirtildi. Bu keskin düşüşün ardından bir nebze de olsa meydana gelen toparlanma sayesinde bu para birimlerindeki günlük ortalama toplam zarar yüzde 16 oldu.

Piyasalardaki ani düşüşün sebebi ne?

Gelen bilgilere göre bu ani düşüşün en büyük sebeplerinden birinin ABD Başkanı Joe Biden'ın bir ekonomi politikası olduğu kaydedildi. Biden'ın "sermaye kazancı vergilerini artırma planı" üzerindeki açıklamalarından korkan büyük yatırımcıların "Biden dijital varlıklara yatırımı sınırlayacak" endişesinden dolayı hızlı şekilde ellerindeki Bitcoinleri sattıkları kaydedildi. ABD veri kanununda düzenlemelere gideceğini duyuran Joe Biden'ın planlarının büyük yatırımcıyı korkutmasından dolayı piyasalarda keskin bir düşüş meydana geldi. 

Rüzgar kısa sürede tersine dönebilir!

Başkan Biden'ın duyurduğu vergi planına göre "sermaye kazançları üzerindeki vergiler" yaklaşık olarak iki katına çıkacak. Öte yandan aylık kazancı 1 milyon doların üzerinde olan kişilerin de ödeyeceği vergi miktarının yüzde 39,6 olacağı kaydedildi. Kripto piyasalarındaki son düşüşü değerlendiren Avi Felman, piyasalarda çeşitli haberlerden dolayı gerçekleşen düşüşlerin kısa süreli olduğunu hatırlattı. Bu ani satışların ve değer düşüşünün uzun sürmeyeceğini düşünen analistler, rüzgarın kısa zamanda tersine dönmesini bekliyor. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@