İstanbul Adalet Sarayı’nda Smart Trade Coin isimli kripto para şirketi ve şirketle bağlantılı 11 kişi hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Suç duyurusu dilekçesinde söz konusu 11 kişi hakkında “Bilişim sistemleri aracılığıyla dolandırıcılık suçu", “Nitelikli dolandırıcılık" ve “Yatırım tavsiyesi verme" suçları yer aldı. Şikayetlerinin ardından ise toplanan mağdurlar adliye önünde açıklama yaptı.

Thodex ile başlayan kripto vurgunları ülkemizde hız kesmeden devam ediyor. Türkiye’de Thodex ile birlikte Vebitcoin, SmartTrade Coin, DogeCoin Mining ve Bitrota olmak üzere 5 kripto para şirketiyle ilgili dolandırıcılık suçlamasıyla soruşturma yürütülüyor.

“Dogecoin madenciliği” adı altında sistem kuran Turgut V. ve beraberindekiler, 40 günde yüzde 100 kar vaadiye 1 milyar TL'lik vurgun yaptı. Bitrota kripto para borsası da 1 milyar vurgun yapmıştı.

bitcoin-56-utww_cover

Bu şirketlerin haberleri ve davaları sürerken Kripto para borsası vurgununun son haberi SmartTrade Coin’den geldi. İddiaya göre vurgunun boyutu 2 milyar dolar. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na 11 kişi hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Şüphelilerin insanları ponzi, saadet zinciri, pramit yapı adı altında sisteme kayıt ettikleri ve üye yapılan her kişiden komisyon aldıkları, ayrıca üyelerin gelirlerinden her ay yüzde 5 komisyon kazandıkları iddia edildi. Şirketin web sitesinin halen açık olduğu ve vurgun yapmaya devam ettiği belirtildi.

Avukat Sinan Keskin, şuan da kripto para ile ilgili olarak SPK’nın hala kısıtlayıcı, düzenleyici veya koruyucu bir hukuki düzenlemesi olmadığının altını çizerek, “Ancak buna rağmen kripto para kullanımı hem dünyada hem Türkiye’de giderek büyümekte ve insanlar artık kripto parayı doğrudan yatırım aracı olarak görmekte. Hal böyle olunca, hukuken savunmasız olan bu kripto platformu, dolandırıcılık eylemleri için de yeni bir fırsat, yeni bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Thodex ve sonrasında benzeri kripto dolandırıcılık vakaları ile karşılaştık ve maalesef karşılaşmaya da devam ediyoruz” dedi.

1019639

Mağdurların avukatı Adem Ay, mağdurların tüm birikimlerini ellerinden alındığını öne sürerken; "Şirket hakkında en son yapmış olduğumuz savcılık görüşmesinde Marshall Adaları'nda kurulmuş hayali bir posta kutusu olduğu tarafımıza belirtilmiştir. Bununla birlikte ne yazık ki mağdurlar ve mağduriyette artmaya devam etmektedir. Çünkü şirketin web sitesi halen açık durumdadır. Halen kişiler reklam yapmaya devam etmektedir ve mağduriyet sayısı şikayetlere rağmen artmaya devam edecektir.

Buradan soruşturmanın genişletilmesini ve kodlar üzerinden paraların nereye aktarıldığını ve nasıl buraya getirileceği noktasında araştırmanın tam manasıyla yapılması için savcılıklarımızın elini taşın altına koymasını istiyoruz. Toplamda ortalama 2 milyar dolardan bahsediyoruz" dedi.

Bu vurgun haberini ise gazeteci Elif Altın gündeme taşıdı.