Kritik gün geldi: Milyonlarca çalışan için bugün o ücretler belli olacak, gözler toplantıda. Milyonlarca çalışanı yakından takip ettiği asgari ücret görüşmeleri bugün itibariyle resmi olarak başlıyor. Gözler toplantıdan çıkacak kararlara çevrilirken yeni asgari ücretin ne kadar olacağı da merakla araştırılıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliği yapacağı Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı bugün saat 14'te gerçekleşecek. Toplantıda işveren tarafını Türkiye işveren Sendikaları Konfederasyonu, işçi tarafını ise Türk-iş temsil edecek.

Milyonlarca asgari ücretli çalışan bugün başlayan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarını yakından takip ediyor. Kritik toplantıda alınacak kararlar aslında tüm vatandaşları dolaylı yoldan da olsa ilgilendiriyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliği yapıyor. Toplantıda işveren tarafını temsil edecek olan Türkiye işveren sendikaları konfederasyonu ve işçi tarafını temsil edecek olan Türk-İŞ de hazır bulunuyor. Asgari ücretin ne kadar olacak bu yıl işçinin ne kadar zam alacağı da herkes tarafından merakla bekleniyor. Peki yeni asgari ücret ne zaman belli olacak? 2022 Asgari ücret ne kadar olacak?

kritik-gun-geldi-milyonlarca-calisan-icin-bugun-o-ucretler-belli-olacak-gozler-toplantida-3

2022 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Yeni asgari ücretin belirlenmesi için görüşmeler bugün itibariyle başlıyor. 2021 yılına kadar yapılan tüm toplantılarda tarafların 4 defa toplantı gerçekleştirdiği biliniyor. Ancak 2022 Asgari ücretin belirlenmesi konusunda durum biraz farklı olacak. Yani Aralık ayının sonu beklenmeden asgari ücret açıklanabilir. Daha önce hem küsülmez hem işveren hem de işçi sendikaları tarafından yapılan açıklamalarda anlaşmaya yakın olunduğu ifade edilmişti. Yapılan açıklamalara göre yeni asgari ücret Aralık ayının ortalarında açıklanabilir.

kritik-gun-geldi-milyonlarca-calisan-icin-bugun-o-ucretler-belli-olacak-gozler-toplantida-2

Asgari Ücrete Ne Kadar Zam Gelecek?

Asgari ücret tespit Komisyonu toplantılarında yeni asgari ücret zammı da belli olacak. Tahminler elbette geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkmıştı. Hükümet tarafından yapılan açıklamalarda Asgari ücretli çalışanın enflasyon karşısında ezdirilmeyeceği vurgulanırken işçi ve işveren sendikaları da bu konuda hemfikir olduklarını açıklamıştı. Yani 2022 yılı asgari ücret 3500 ila 3 bin 700 TL arasında olabilir. Ayrıca bugün yapılacak olan toplantıda asgari ücretliden alınan verginin kaldırılması planlanıyor. Aralık ayının ortalarında asgari ücret tespit Komisyonu tarafından yapılacak olan açıklamalarla birlikte hem yeni asgari ücret belli olacak hem de verginin kaldırılıp kaldırılmadığı açıklanacak.