Sosyal medya platformu Instagram’da rüşvet krizi tüm dünyaya yayıldı.

15 MİLYON 100 Bin Emekliye Destek Verilecek! 20 bin TL'ye kadar ödeme! Cumhurbaşkanı İMZALADI! 15 MİLYON 100 Bin Emekliye Destek Verilecek! 20 bin TL'ye kadar ödeme! Cumhurbaşkanı İMZALADI!

Farsça içerik moderatörü çalışanının, İran istihbarat yetkililerinin kendisine rüşvet teklif ettiğini iddia etmesi üzerine bir skandal ortaya çıktı.

İran hükümetini eleştiren gazetecilerin hesaplarının kaldırılmasının istendiği iddia edilen haber dünya basınında da yerini aldı.

ShiftDelete’in haberine göre, Instagram’da çalışan bir moderatör, İran istihbarat yetkililerinin planlarını ortaya çıkardı ve İran karşıtı aktivistlerin ve gazetecilerin Instagram hesaplarını silmeleri için para teklif edildiğini açıkladı.

BBC Farsça’ya konuşan eski Instagram çalışanı, “5 bin ila 10 bin Euro” arasında rüşvet verilmek istendiğini ifade ederken BBC’de yer alan son rapor, İran asıllı Amerikan yazar ve aktivist Masih Alinejad’ın Instagram hesabını ele aldı.

İran istihbarat yetkilileri, Alinejad’ın sosyal medya hesaplarının kapatılması karşılığında para ödeyebileceklerini belirttikleri konuşulurken konuyla ilgili hem İran hem de Instagram’ın sahibi Meta’dan yalanlama geldi.

Ancak eski Instagram moderatörü ise yaptığı açıklamada, “Bir hesabı silmem için bana 5 bin ila 10 bin Euro arasında bir teklifte bulundular. Bu özellikle Masih Alinejad’ı sildikten sonra olacaktı” dedi.

İran hükümetini eleştiren Amerikan gazeteci Alinejad, Telus International için çalışıyordu ve ABD Adalet Bakanlığı ayrıca geçtiğimiz yıl İranlı yetkililerin, gazeteciyi kaçırmak için “üçüncü bir ülke” ile iş birliği yapmak istediğini iddia etmişti.

Eski içerik moderatörü, Meta’da çalışan diğer moderatörleri suçlamayı ihmal etmedi ve İran rejimini destekleyen ve İran’dan talimat alan bazı Meta çalışanlarını şahsen tanıdığını öne sürdü.

Ayrıca bu çalışanların, “herhangi sorun barındırmayan bir gönderiyi” kaldırma hakkına sahip olduğunu açıkladı.