Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yapılan kabine toplantısı sonrasında kameralar karşısına geçerek vatandaşları döviz kuru karşısında garanti altına almak için kur korumalı TL mevduat hesabı uygulamasını başlatacaklarını duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklaması sonrasında döviz kurlarında sert bir düşüş yaşanırken altın fiyatları da dibi gördü. Vatandaşlar ise yeni bir finansal yatırım aracı olan Kur korumalı TL mevduat hesabı nedir sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. Peki korumalı TL mevduat hesabı nasıl açılır?

KUM KORUMALI TL MEVDUAT HESABI NEDİR?

Korumalı mevduat hesabı, vatandaşların Türk Lirası olarak açtıkları hesaplarda elde edecekleri faiz geliri Döviz kurlarının altında kalırsa bu rakam vade sonunda hesap sahibine TL olarak ödenecek. Yani döviz kuru şundan oluşan faiz farkı vatandaşlara hükümet tarafından verilecek. Bu uygulama sayesinde vatandaşların Türk lirasına yatırım yapmaya yönlendirilmesi ve avantajlı teknikler sunulması hedefleniyor.

KUR KORUMALI TL MEVDUAT HESABI NASIL AÇILIR?

Kur korumalı TL mevduat hesabı uygulaması bugün itibariyle başladı. Vatandaşlar tüm bankalardan şu anda kur korumalı TL mevduat hesabı işlemi yapabiliyor. İsteyen her banka bu sisteme katılabilirken aynı zamanda katılım bankacılığında da sistemin uygulanabilmesi için çalışmalar devam ediyor. Kur korumalı TL mevduat hesabı 3, 6, 9 ve 12 ay vade seçenekleri ile açılabiliyor. Açılacak olan kur korumalı TL mevduat hesaplarında uygulanacak olan mevduat faizi ile hesap açılış ve sonu tarihlerindeki kur değişim oranı kıyaslanacak. Oranın faizden yüksek olması durumunda ise aradaki fark devlet tarafından ödenecek. Ayrıca bu mevduat ürününe stopaj uygulanmayacak.

KUR FARKI NASIL HESAPLANACAK?

Kur korumalı TL mevduat hesaplarında kur farkı hesaplaması her sabah Merkez Bankası tarafından 11’de yayınlanan döviz alış kuru esas alınarak yapılacak. Vatandaşların belirlenen vade süresi öncesinde hesapta bulunan paraları çekmesi halinde ise hesap vadesiz hesaba dönüşecek ve vade bozulduğu için faiz almak mümkün olmayacak.