Tüm dünyayı etkisi altına alan küresel ısınma nedeniyle böcek popülasyonunda artışların gözlendiği kaydediliyor. Böcek çeşitliliğinin zamanla daha da artacağını kaydeden Ziraat Mühendisleri Odası İzmir eski Şube Başkanı Ferdan Çiftçi, durumun yol açacağı

Vakıfbank anında kredi başladı! 10 bin TL ve 50 bin TL araasında gelir belgesiz kredi alın! Vakıfbank anında kredi başladı! 10 bin TL ve 50 bin TL araasında gelir belgesiz kredi alın!
Tüm dünyayı etkisi altına alan küresel ısınma nedeniyle böcek popülasyonunda artışların gözlendiği kaydediliyor. Böcek çeşitliliğinin zamanla daha da artacağını kaydeden Ziraat Mühendisleri Odası İzmir eski Şube Başkanı Ferdan Çiftçi, durumun yol açacağı değişiklikleri anlattı. Küresel ısınmanın etkisiyle böcek çeşitliliğinde artışlar görüleceğini söyleyen Çiftçi, zamanla bazı böcek türlerini beslenme düzenimize ekleyeceğimizi dile getirdi.


"30 yıl içinde beslenme düzenimizde böcekler de olacak"


Ocak ayının ortalarına gelinmesine rağmen havanın güneşli ve sıcak olduğuna değinen Çiftçi, "Doğanın şu an dinleniyor olması gerekirdi" ifadesini kullandı. Çiftçi, küresel ısınmanın etkisiyle dünyanın sürüklendiği yeni dönemde bazı böcek türlerinin yok olurken bazılarının artacağını belirtti. Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) konuyla ilgili bir rapor hazırladığını aktaran Çiftçi, rapora göre yaklaşık 30 yıl içinde bazı böcek türlerinin beslenme düzenine eklenebileceğini kaydetti.


Hangi böcek türleri yenilmeye başlanacak?


Küresel ısınmanın yol açtığı değişikliklerden dolayı beslenme düzeninde birçok farklılığın yaşanabileceğini belirten Çiftçi, protein kaynaklarının önem kazandığını bildirdi. Böcek türlerinden yaklaşık bin 900 türün yenilebilir olduğunu kaydeden Çiftçi; çekirge, ipek böceği, cırcır böceği ve hamam böceği gibi türleri örnek gösterdi. Bu türlerdeki protein miktarının beyaz etten daha yüksek olduğunu altını çizen Çiftçi, çekirgede bulunan protein oranının tavuktan üç kat daha fazla olduğunu dile getirdi.