Hızlı bir antrenmana yeni başladınız, bu yüzden saçınıza kuru şampuan püskürtün. Duş almaya vakit bulamadan geç uyandın, bu yüzden biraz kuru şampuan sıkıyorsun. Seyahat ederken biraz yağlı hissediyorsunuz, bu yüzden - tahmin ettiniz - güvenilir arkadaşınız kuru şampuana dönüyorsunuz.

Bu dahiyane güzellik ürünü, banyo zamanı karşılığı olan bazı faydaların reklamını yapıyor. Ancak kuru şampuan, normal şampuan kadar iyi bir iş çıkarır mı? Kısa cevap hayır, kuru şampuan şampuanlamanın ve saçınızı durulamanın yerini tutamaz. Dermatolog  Wilma Bergfeld, MD, saçlarınızı kuru şampuanla yenilemek hakkında bilmeniz gerekenleri ve bunun neden gerçek şampuanın yerine geçmediğini açıklıyor.

Kuru şampuan nedir?

Bu alkol veya nişasta bazlı spreyler, hacim eklerken saçınızdaki gresi ve yağları karıştırır. Bazı kuru şampuan ürünleri, kurutma maddelerini bir aerosol sprey yoluyla verirken, diğerleri saç renginize uygun renkli toz sağlar.

Eğlenceli gerçek: Mısır nişastasını saçınıza sallayarak da aynı etkiyi elde edebilirsiniz! Ancak bir aerosol sprey kullanmak elbette biraz daha kolay ve daha az dağınıktır.

Kuru şampuan nasıl çalışır?

Aslında oldukça basit. Dr. Bergfeld, "Ürünün içindeki alkol veya nişasta, saçınızdaki fazla yağı ve gresi emerek daha temiz ve taze bir görünüm verir" diye açıklıyor.

İlk başta, kuru şampuan saçınızın daha taze ve daha az yağlı görünmesini ve hissetmesini sağlar. Ancak kuru şampuan aslında saçınızı temizlemediği için “şampuan” kısmının bir tür yanlış adlandırma olduğunu bilmek önemlidir. Bunun için ıslak şampuan ve suya ihtiyacınız olacak.

kuru-sampuan-sacinizi-gercekten-temizler-mi-2

Kuru şampuan saça ve saç derisine zararlı mı?

Biraz kuru şampuan iyidir ve her saç tipi için güvenlidir. Ancak bu kuru tozu birkaç günde bir eklemek gerçekten saçınızı ve saç derinizi sağlıklı tutar mı? Dr. Bergfeld hayır diyor - zaten uzun sürmez.

“Saç derisi hem havadan hem de kozmetik bakım ürünlerinden kimyasalları ve kirleticileri toplar” diye açıklıyor. "Kuru şampuan, yağları gidererek saçınızı tazeler, ancak gerçek temizleme gücü sadece minimumdur."

Yine de çok fazla kuru şampuan kullanmanın yanı sıra saçınızı ıslak yıkamadan çok uzun süre kullanmanın bazı riskleri vardır .

Kuru şampuanın riskleri

Daha önce biraz fazla kuru şampuan kullandıysanız, şu duyguyu bilirsiniz: Saçınız eskisinden daha taze görünüyor, ancak garip geliyor - biraz grenli, neredeyse kumlu. Bu, kafa derinizde biriken ince kalıntıdır ve çeşitli sorunlara neden olabilir.

Gözden kaçırmayın

Selin Ciğerci ve Gökhan Çıra Yeniden Evlendi! Selin Ciğerci ile Gökhan Çıra İkinci Kez Nikah Masasına Oturdu! Selin Ciğerci ve Gökhan Çıra Yeniden Evlendi! Selin Ciğerci ile Gökhan Çıra İkinci Kez Nikah Masasına Oturdu!

Dr. Bergfeld, kuru şampuan alışkanlığınızın neden olabileceği bazı sorunların altını çiziyor.

Saç derinizi tahriş edebilir: Kısa vadede, kuru şampuanlar saçınızdaki kalıntıların görünümünü maskeler, ancak sonuçta, katkıda bulunan bir faktör haline gelir. Kir, bakteri, maya ve ürün kullanımı tıkanmış gözeneklere, ağrılı sivilcelere veya bakteriyel enfeksiyonlara yol açabilen birikmeye neden olur. Ayrıca pullara veya kafa derisi döküntülerine neden olabilir.

Kırılmaya neden olabilir: Birçok kuru şampuanda bulunan alkol, buklelerinizi kurutur ve bu da onları kırılgan hale getirebilir. Kuru, kırılgan saçların karışması, çatlaması ve kırılması daha olasıdır.

Saç büyümesini etkileyebilir: Tüm bu tahriş edici maddeler uzun vadeli sorunlara katkıda bulunabilir. Araştırmalar, sağlıksız bir saç derisinin nihayetinde saç büyümesini azaltan iltihaplanmaya yol açabileceğini gösteriyor.

Saçınızı yıkamadan çok uzun süre gitmek kepek ve diğer saç derisi tahrişlerine neden olabilir. Dr. Bergfeld, “Sağlıklı saçlara ve saç derisine sahip olmak için saç derisini arada bir yıkamanız veya şampuanlamanız gerekir” diye yineliyor.

kuru-sampuan-sacinizi-gercekten-temizler-mi

Kuru şampuan vs saçınızı yıkamak

Sonuç olarak, saçınız biraz iğrençleşebilir ve yalnızca ıslak bir şampuan saç derinizi gerçekten temizleyebilir. Islak şampuanlama, saç derinizde biriken kiri, bakterileri ve mayayı ve ayrıca ürünlerdeki kalıntıları temizler.

Dr. Bergfeld, “Kuru şampuanlamanın yeri vardır, ancak ıslak şampuanın yerini alamaz” diyor. “Saçınızın ve saç derinizin temiz kalması için aralıklı olarak yıkanması ve durulanması gerekir.”

Ancak Dr. Bergfeld, kuru şampuanın en iyi seçeneğiniz olduğu zamanlar olduğunu kabul ediyor. Seyahat ediyorsanız veya kamp yapıyorsanız ve duş imkanınız yoksa veya yaralıysanız veya hastaysanız ve banyo yapamıyorsanız, bu tür ürünler saçınızın ve saç derinizin korunmasına yardımcı olabilir.

Ama sadece kısa bir süre için. Ve arka arkaya birkaç gün kuru şampuan kullanmamalısınız.

Kuru şampuan nasıl kullanılır?

Kuru şampuan kullanmayı seçerseniz, görünümünü ve saçınız üzerindeki etkisini en aza indirmenin yolları şunlardır:

Sadece yağlı bölgelere püskürtün.

Püskürtme yaparken kutuyu kafa derinizden en az 6 inç uzakta tutun.

Püskürttükten sonra, ürünü köklerinize eşit olarak dağıtmak için saç derinize masaj yapın.

Yanlışlıkla çok fazla kuru şampuan eklediğiniz yerleri dikkatlice ve nazikçe fırçalayın.

Fazla kuruluğu veya statikliği önlemek için saçınızın uçlarına püskürtmeyin. Uçlar çok kuru görünüyorsa, bezelye büyüklüğünde hindistancevizi yağı veya saç kremi ekleyebilirsiniz.