Kuyumcular Rahatladı: Yönetmelikten 500 Gram Altın Şartı Çıktı

Geçtiğimiz günlerde, Ticaret Bakanlığı’nın ‘Kuyum Ticareti Hakkında Taslak Yönetmeliği’ hazırlığında, yönetmeliğin maddelerinden biri çok ses getirmişti. Kuyumculuk yapmak isteyen her esnafın, kamu bankasına 500 gram altın yatırmasını zorunlu kılan bu ma

Güncel 18.03.2021 - 18:12 04.05.2021 - 04:20 İlan35

Geçtiğimiz günlerde, Ticaret Bakanlığı’nın ‘Kuyum Ticareti Hakkında Taslak Yönetmeliği’ hazırlığında, yönetmeliğin maddelerinden biri çok ses getirmişti. Kuyumculuk yapmak isteyen her esnafın, kamu bankasına 500 gram altın yatırmasını zorunlu kılan bu madde birçok kuyumcu odası tarafından tepki çekti, yaklaşık 210 bin TL’ye tekabül eden bu teminatı, bazı kuyumcuların yatırmakta zorlanacağı aktarıldı. 500 gram altın teminatı alınmayacak


İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Akayık, Ankara’da bakanlık yetkilileri ile yapılan görüşmenin ardından yaklaşık 40 bin kuyumcu esnafına müjdeli haberi verdi ve “Yönetmelik taslağı hazırlık sürecinde konulan, ilgili, ilgisiz sektördeki bazı kişilerin talep ettiği bu altın teminat şartı, Ankara’da yapılan toplantıda, yaptığımız açıklamalardan sonra Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’ın direktifiyle taslak metninden çıkarılmıştır. Bu kararın özellikle mesleğimizde faaliyet gösteren küçük esnafı korumak amacıyla alındığının bilinmesini isteriz.” dedi.


Akayık, devletin 500 gram altına ihtiyacı olmadığını belirterek, taslağın genel olarak kuyumcu esnafını koruyan faydalı maddeleri olduğunu belirtti. Bu açıklamanın ardından kuyumcular rahat bir nefes aldı.


Taslağın tartışmalı maddesinde, faaliyet gösteren 40 bin kuyumcudan 500 gram teminat alınması ve bu yolla kamu bankalarında 20 tona yakın altın bulundurulması hedeflenmişti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@