Kuzey Kore ile ABD yine gerildi: Vahim durumda bırakacağız!

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden, Kuzey Kore tarafından yürütülen nükleer programın hem ülkesinin hem de dünyanın güvenliğini riske attığını söyledi. Bunun üzerine Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı, ABD'yi (Amerika Birleşik Devletleri) vah

Dünya 03.05.2021 - 07:46 04.05.2021 - 04:18 İlan35

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden, Kuzey Kore tarafından yürütülen nükleer programa ilişkin açıklamada bulunmuştu. Biden, söz konusu nükleer programın hem ülkesinin hem de dünyanın güvenliğini riske attığını ileri sürmüştü. Kuzey Kore, söz konusu açıklamaya "tehdit" niteliğinde bir karşılık verdi. 

"Düşmanca siyaset"

Konuya ilişkin açıklama Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığından geldi. Açıklamada, Biden yönetimi tarafından Kuzey Kore'ye yönelik düşmanca bir siyaset izlendiği belirtildi. Biden'ın saldırgan bir politika yürüttüğü ifade edilen açıklamada, Kuzey Kore'nin ABD'yi (Amerika Birleşik Devletleri) vahim bir durumda bırakabileceği kaydedildi. 

"Yıllardır aynı şeyi yapıyorlar"

Bakanlığın ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Temsilcisi Kwon Jong Gun, Biden tarafından yapılan açıklamaların kabul edilemeyeceğini söyledi. Gun, ayrıca Biden'ın bu açıklamalarla gaf yaptığını ifade ederek, ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) senelerdir ülkesine yönelik düşmanca bir siyaset izlediğini ve Biden'ın da bunu sürdürmek istediğini dile getirdi. 

Psaki: Amacımız Kore'nin nükleer silahlardan arındırılması!

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) Kuzey Kore politikasında dair ayrıntılı bir incelemede bulunduğunu ifade etti. Psaki, söz konusu incelemenin tamamlandığını belirterek, inceleme sürecinde çok sayıda uzman ve yetkiliyle görüşmede bulunduklarını dile getirdi. Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasını hedeflediklerini aktaran Psaki, önceki dört yönetimin bu konudaki girişimlerinin başarısız olduğunu hatırlattı. 

"Diplomasi arayışında olacağız"

ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) büyük bir pazarlık derdiğinde olmadığını iler süren Psaki, pratik ve ölçülü bir politika yürüteceklerini söyledi. Psaki, ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) Kuzey Kore ile diplomasi arayışında olacağını ekledi.

Kim Yo Jong: İnsan artığı!

Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo Jong, Güney Kore'ye kaçanlar için "insan artığı" ifadesini kullandı. Güney Kore'ye kaçan insanların Kuzey Kore'ye balonlar yolladığını ve bu balonların içerisinde Pyongyang karşıtı bildiriler ile dolarların bulunduğunu kaydeden Yo Jong, söz konusu hareketlerin Kuzey Kore'ye karşı provokasyon niteliğinde olduğunu söyledi. Yo Jong, bu duruma gereken karşılığın verileceğini belirtti. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@