Tokyo Olimpiyatları'nın Temmuz ayında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Kuzey Kore, söz konusu olimpiyatlara katılmayacağını duyurdu.

Tokyo Olimpiyatları'nın Temmuz ayında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Kuzey Kore, söz konusu olimpiyatlara katılmayacağını duyurdu. Konuya ilişkin açıklama Kuzey Kore Olimpiyat Komitesi'nden geldi. Açıklamada, koronavirüs nedeniyle böyle bir kararın verildiği ifade edildi.

Tokyo Olimpiyatları Organizasyon Komitesi'nden bir yetkili, Kuzey Kore tarafından verilen kararın şaşkınlığa uğrattığını söyledi. Söz konusu yetkili, Kuzey Kore'nin Tokyo Olimpiyatları'na katılmayacağını hiçbir şekilde öngöremediklerini ve bunun birdenbire gerçekleştiğini belirtti.


"Barış için bir şans"


Konuya dair bir açıklama da Güney Kore Birleşme Bakanlığından geldi. Söz konusu açıklamada, Tokyo Olimpiyatları'nın Güney Kore ve Kuzey Kore arasındaki iş birliğin artması ve barışın sağlanması için bir şans olarak görüldüğü ifade edildi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Tokyo Olimpiyatları'na takım yollamaya dair arzusunu dile getirmişti.


Seyirci kabul edilmeyeceği bildirilmişti


Japonya'da gerçekleştirilecek olan Tokyo Olimpiyatları'na koronavirüs nedeniyle ülke dışından seyirci alınmayacağı duyurulmuştu. Hem Tokyo Olimpiyatları'na katılanların hem de Japonya'da yaşayan insanların koronavirüsten korunması hem de organizasyonun daha sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için böyle bir karar verildiği ifade edilmişti. Japonya dışından Tokyo Olimpiyatları için bilet alan kişilere ücretlerinin geri verileceği kaydedilmişti.


Tokyo Olimpiyatları ne zaman?


Tokyo Olimpiyatları'nın normal şartlarda 24 Temmuz 2020 ile 9 Ağustos 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanıyordu. Fakat Tokyo Olimpiyatları'nın, koronavirüsün seyri nedeniyle 23 Temmuz 2021 ile 8 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapılmasına karar verilmişti. Paralimpik Oyunları'nın da 24 Ağustos 2021 ile 5 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirileceği ifade edilmişti.