KYK borcu olan üniversitelilere müjde! Bu son şans, 30 Eylül’e kadar başvurun o borçları tamamen sildirin

KYK borcu nedeniyle milyonlarca üniversite öğrencisi okuldan mezun olduktan hemen sonra büyük borçlarla karşı karşıya kalıyordu. Üniversite öğrencilerine müjdeli haber geldi.

Ekonomi 09.09.2021 - 11:38 09.09.2021 - 11:38 Volkan Arık

KYK borcu, üniversiteden mezun olan milyonlarca kişinin kabusu haline dönüştü. Özellikle son yıllarda gençler üniversiteden mezun olduktan sonra daha işe başlamadan KYK borcu ile karşı karşıya kalmaya başladı. Bu durum milyonlarca öğrencinin canımı sıkarken Müjdeli Haber geldi. 30 Eylül 2021 tarihine kadar başvuru yapan gençlerin borçlarının faizleri siliniyor aynı zamanda düşük taksitlerle ödeme.  imkanı veriliyor. 30 Ağustos'ta sona ermesi beklenen borç yapılandırma işlemlerin süresi 30 Eylül 2021 tarihine kadar uzatılmıştır. Bu kapsamda üniversiteden mezun olan gençler de KYK borçlarını yapılandırma biliyor.

KYK borcu olan üniversitelilere müjde! Bu son şans, 30 Eylül’e kadar başvurun o borçları tamamen sildirin. Öğrenim kredisi borcu olan öğrenciler için güzel haber devletten geldi. 31 Ağustos 2021 tarihinde sona eren borç yapılandırma süreci uzatıldı. Üniversite mezunu olan vatandaşlar da bu süreç içerisinde başvuru işlemlerini tamamlayarak borç yapılandırması ile KYK borçlarını ödeme imkanı buluyor. Sadece borçların taksitlendirmesi yapılmıyor aynı zamanda yapılandırma yapan öğrencilere faiz indirimi de geldi. Yani borç faizi siliniyor ve sadece ana parayı ödeme şansı veriliyor. 2021 yılı için üniversite mezunlarına bu son şans. O nedenle 30 Eylül 2021 tarihine kadar mutlaka başvuru işlemlerini tamamlamalı ve yapılandırmayı yapmalısınız.

kyk-borcu-olan-universitelilere-mujde-bu-son-sans-30-eylule-kadar-basvurun-o-borclari-tamamen-si-3

ÖĞRENİM KREDİSİ BORÇLARINI YAPILANDIRMA

Öğrencilik yıllarında eğitim kredisi ya da öğrenim kredisi olarak bilinen kredi ve yurtlar kurumundan kredi ve burs ödemesi alan öğrenciler mezun olduktan sonra borçlarla karşı karşıya kalıyordu. Özellikle son yıllarda okulu bitirir bitirmez karşısına KYK borcu çıkan öğrencilerin şikayetleri sık sık sosyal medyada yer alıyordu. Kredi borcunu ödemekte zorlanan öğrenciler için devletten yeni bir fırsat daha geldi. Borçları yapılandırma kanunu kapsamında 31 Ağustos 2021 tarihine kadar yapılandırma yapanların faizleri siliniyor aynı zamanda borçları taksitlendiriliyordu. Vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine bu tarih 30 Eylül 2021 günü ne kadar uzatıldı.

kyk-borcu-olan-universitelilere-mujde-bu-son-sans-30-eylule-kadar-basvurun-o-borclari-tamamen-si-2

BORÇ FAİZİ SİLİNİYOR

Milyonlarca üniversite mezunu için bu haber adeta ilaç gibi oldu. Eğitim ve katkı kredisi alan öğrenciler için yeni düzenleme ile birlikte borç faizi tamamen siliniyor. Ana parayı ödemek zorunda kalacak olan öğrenciler için bu imkan da son derece kolaylaştırıldı. Yani 18 aya varan taksitler halinde anapara borcunuzu ödeyebilirsiniz. Ancak bunun için yapılandırma sürecini takip etmeniz ve süre içerisinde başvuru işlemlerini tamamlamanız gerekiyor.

kyk-borcu-olan-universitelilere-mujde-bu-son-sans-30-eylule-kadar-basvurun-o-borclari-tamamen-si-1

BORÇ YAPILANDIRMA NASIL YAPILIR?

KYK borcu ve diğer borçların yapılandırılması kapsamında e-devlet üzerinden yapılandırma işlemlerini tamamlamak gerekiyor. e-Devlet ya da online Vergi Dairesi üzerinden borç bölümüne gelerek yapılandırma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. 6, 9, 12 ve 18 taksit seçeneklerini değerlendirerek borçlarınızın faizlerini sildirebilir kendi bütçenize uygun taksit yaptırarak ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@