Milyonlarca gencin merak ettiği KYK borcu açıklanan karar ve sonrası ile tam bir karmaşaya döndü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın KYK borçlarına gelen faizlerin silineceğini ve sadece ana paranın ödeneceğini açıklamasının ardından e-Devlet üzerinde borcunu araştıranlar ilginç bir tablo ile karşılaştı.

ratmıştı. KYK borcundaki faizlerin silinmesine ilişkin uygulamanın, karar yasalaşınca hayata geçeceği öğrenildi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu KYK borcunun faizli ödeme tutarını sosyal medya hesabında paylaşan bir gencin paylaşımına yer vererek, "Gençlere sesleniyorum: Faizli KYK borçlarını ödemeyin! Bir sene içinde iktidara geliyoruz; sözünü verdiğim gibi, sizden sadece ana para talep edilecek, o da iş bulduğunuzda" demişti.

Kılıçdaroğlu’nun bu çağrısından sadece sekiz gün sonra ise AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrenim kredisi alan öğrencilerin sadece ana paraya ödeyeceğini belirtti.

Ancak kararın ardından sosyal medyada paylaşım yapan kullanıcılar, faiz eklenen borç miktarının, e-devlet sisteminde ana para olarak görüldüğünü belirterek ekran paylaşımları yapmaya başlayınca ortalık da tamamen karıştı.

KYK faizlerinin ana para şeklinde kalıp kalmayacağı adeta sosyal medyayı birbirine düşürmüştü.

İktidara yakınlığıyla bilinen Sabah'tan Burcu Şen'in haberine göre, yapılacak olan yasal düzenlemeden sonra faizler silinecek. Yani yasa yürürlüğe girdiğince rakamlar yenilenecek ve ÜFE farkı silinecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu yöndeki açıklamasının ardından ana para dışındaki farkın tahsil edilmemesi ve askıya alınması için il ve ilçe müdürlüklerine talimat gönderildiği de ayrıca belirtildi.

İç Anadolu’yu Keşfetmeniz İçin 9 Neden İç Anadolu’yu Keşfetmeniz İçin 9 Neden