Öğrenciler KYK burs ve yurt başvurularının ne zaman başlayacağına yönelik sorularına cevap arıyorlar. Devlet yurtlarında barınma ihtiyaçlarını gideren öğrenciler KYK burs ve kredileri ile maddi destek imkanına kavuşuyor.

Gözden kaçırmayın

Bitmedi! Boğaziçi Üniversitesi Nefreti Bitmedi! Polis Müdehaleleri, Gözaltılar, İşkence... Sonuç? Bitmedi! Boğaziçi Üniversitesi Nefreti Bitmedi! Polis Müdehaleleri, Gözaltılar, İşkence... Sonuç?
Öğrenciler KYK burs ve yurt başvurularının ne zaman başlayacağına yönelik sorularına cevap arıyorlar. Devlet yurtlarında barınma ihtiyaçlarını gideren öğrenciler KYK burs ve kredileri ile maddi destek imkanına kavuşuyor. Dolayısıyla pandemi döneminde gecikme yaşanan konuya ilişkin KYK yurt başvurularının ne zaman başlayacağı sorusunun cevabı birçok öğrenci tarafından araştırılıyor. KYK Burs, Kredi ve yurt başvurusu ne zaman ve nasıl yapılır? Detaylar haberimizde sizlerle...

Covid-19 salgını sebebiyle ertelenen KYK yurt ve burs başvuruları ile ilgili güncel gelişmeler de öğrenciler tarafından takip ediliyor. Devlet yurdu başvurusu yapan ve yurtta kalma hakkı sağlayan öğrenciler yurtlar sayesinde üniversite dönemlerinde barınma ihtiyaçlarını giderirken bir taraftan da başvurularla hak kazanan öğrencilere KYK bursu ve KYK kredisi sunuluyor. Konuya ilişkin yetkililerden beklenen açıklama için de geri sayım başlamış oldu.

KYK BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Başvuru sürecini kaçırmamak ve başvurusunu bir an önce gerçekleştirmek isteyen öğrenciler tarafından KYK burs başvuruları başladı mı sorusunun cevabı araştırılıyor. Öğrencilerin burs veya kredi alma hakları başvuru sonrasındaki değerlendirme sonucunda netlik kazanıyor. Bu sebeble gözler başvuru tarihiyle ilgili bilginin verilecek olduğu açıklamara yöneltildi. Bazı öğrenciler de burs konusunda öncelikli kabul görüyor.

Öncelikli kabul edilen öğrenciler içerisinde de şehit çocukları, gazi çocuklar, annesi ve babası vefat etmiş öğrenciler, sağlık kurulu raporuyla %40 ve üzerinde engeli bulunan öğrenciler, lise ve dengi öğrenimini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olan Yetiştirme Yurtlarında barınıp tamamlayan öğrenciler, Milli sporcu olan öğrenciler ve lise ve dengi öğrenimini Darüşşafaka Lisesi'nde tamamlamış olan öğrenciler bulunuyor.

KYK BURS VE YURT BAŞVURULARI NASIL YAPILIYOR?

KYK yurt ve KYK burs başvurusu nasıl yapılır ile ilgili olarak henüz yetkililerden resmi bir açıklama gelmiş olsa bile önceki sistem üzerinden başvuruların nasıl yapılacağı ile ilgili beklentiler oluştu. Başvuru işlemleri e-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu sebeble e-devlet şifresi bulunmayan öğrencilerin bir e-devlet şifresi edinmeleri ya da T.C. kimlik şartı,mobil imza, internet bankacılığı, e-imza gibi seçenekleri kullanarak sisteme giriş sağlamaları gerekiyor.

Ek olarak başvuru sırasında öğrencilerden eğitim, sosyal ve ekonomik durumla ilgili bilgileri talep ediliyor. Bunun yanı sıra da bilgiler, kamu kurumlarından gelen veriler ile kıyaslanıp doğruluğu teyit ediliyor. Burs ve kredi başvuruları için işlem gerçekleştirildiği esnada farklı başvuru sayfaları kullanılmıyor. İki başvuru da birlikte gerçekleştiriliyor.

KYK BURS BAŞVURULARI BAŞLADI MI?

Burs almaya hak kazanamayan öğrenciler, geri ödemeli olarak alınabilen KYK kredisine de ilgi duyuyor. Dolayısıyla öğrenciler tarafından KYK Burs ve kredi başvuruları ne zaman başlayacak sorusunun yanıtı araştırılıyor. Geçen sene başvurular üniversitelerin yüksek lisans, doktora, yatay geçiş ve dikey geçiş işlemlerinin sona ermesiyle birlikte başlamıştı. Bu yıl yaşanan koronavirüs salgını ve etkilenen eğitim sistemi nedeniyle tarihlerde değişiklik yapıldı.

Yetkililerin gerçekleştirdiği son açıklamaya göre başvuruların YÖK'ün açıklayacak olduğu akademik takvimden sonra başlayacağı belirtildi. Bu açıklamayla birlikte gözler YÖK tarafından açıklanacak olan akademik takvime yöneltildi. YÖK'ün takvimle ilgili yapacak olduğu açıklamayı Ekim ayı içinde yapması tahmin ediliyor. YÖK yaptığı son açıklamasında üniversitelerin eğitim öğretim takvimlerini 1 Ekim tarihinden sonra başlayacak şekilde planlamalarını istediklerini ifade etmişti. Bu açıklamayla birlikte başvuruların Ekim ayında başlayacak olduğuna dair bir beklenti söz konusu oldu.