Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklama ile birlikte KYK burs ve kredi ödemelerine zam yaptığını duyurdu. Bu haber sonrasında lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin alacağı burs kredi miktarı ile ilgili detaylar açıklandı. Aralık ayından itibaren öğrencilere müjde verildi.

Evde bakım maaşı alanlara ikramiye! 3’de 2’sine yatacak! Evde bakım maaşı alanlara ikramiye! 3’de 2’sine yatacak!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün gerçekleştirdiği kabine toplantısı sonrasında önemli açıklamalara yer verdi. Canlı yayında konuşan Erdoğan, vatandaş yararına olan uygulamaları tek tek sıralarken bir yandan da gündemdeki olaylara dair açıklamada bulundu. Öğrenciler için ise ayrı bir sayfa açtı. KYK burs ve kredi ödemelerine zam yapıldığını duyurdu.

KYK Burs/Kredi Kaç TL Zamlandı?

2023 yılı KYK burs ve kredide lisans öğrencileri 850 TL'den 1250 TL'ye yükseldi. Yüksek lisans öğrencisi ise 1700 TL yerine 2500 TL ödeme alacak. Doktora öğrencileri 2550 TL yerine 3750 TL ödeme alacak. Ödemeler her ay öğrencinin TC kimlik numarasının son hanesine göre hesaplara yatırılmaktadır. 

KYK Ödemeleri Ne Zaman Hesaba Yatacak?

KYK kredi ve burs ödemeleri her ayın 6. ve 10. günleri arasında ödenmektedir. Yeni başvuru yapan öğrencilerin ise Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan sonuçları beklemesi gerekiyor. Hatırlanacağı üzere 26 Kasım'da başvurular son bulmuştu. Şimdi ise GSB değerlendirmesi sonrasında kimlerin kredi kimlerin burs ödemesi alacağı kesinleşecek. Öğrenciler, eğer hem kredi hem de burs ödemesini seçti ise burs ödemesi çıkmazsa otomatik olarak kredi ödemesi almaya hak kazanacak. Burs ödemesi alanların ise dersteki başarısına göre burs sürekliliği değişkenlik gösterebilir.

Kimlik Numarasına Göre Burs ve Kredi Ödeme Tarihleri

  • TC Kimlik numaranız 0 rakamı ile bitiyorsa her ayın 6'sında
  • TC Kimlik numaranız 2 rakamı ile bitiyorsa her ayın 7'sinde
  • TC Kimlik numaranız 4 rakamı ile bitiyorsa her ayın 8'inde
  • TC Kimlik numaranız 6 rakamı ile bitiyorsa her ayın 9'unda
  • TC Kimlik numaranız 8 rakamı ile bitiyorsa her ayın 10'unda ödemeler hesaplara yatacak.