KYK faizlerinin silinmesi sonrası gündemde "Borcunu ödeyenlere geri ödeme yapılacak mı?" sorusu konuşuluyordu. Hakkaniyet açısından "Ödeyenlere Faiz Farkı İadesi Ne Zaman Ve Ne Kadar Yapılacak?" sorulmaya başlandı.

Önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KYK borçlarında faizlerin silineceğini açıklamasına rağmen borç sorgulaması yapan gençler düzenleme henüz yürürlüğe girmediği için borcun tamamını görmesi ile ortalık karışmıştı, şimdi ise borcunu ödeyenler için sorular geldi.

KYK Öğrenim Kredileri ödemesinde faiz borçları silinmiş ve kredi alanların sadece anaparayı ödeyeceği söylenmişti.

Hakkaniyet açısından "Ödeyenlere Faiz Farkı İadesi Ne Zaman Ve Ne Kadar Yapılacak?"

KYK borcu faizini ödeyenler ne yapacak? Geri ödenecek mi?

Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir? Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir?

Son açıklama alınan kredilerin üretici fiyat endeksi (ÜFE) farkına göre belirlenip geri ödeme tablosu da kamu alacaklarına göre düzenleneceği için sadece anaparanın ödenmesiyle ilgili süreç, yasal düzenlemeden sonra başlayacağı ve yasa yürürlüğe girer girmez rakamların yenileceği söylenmişti.

Erdoğan'ın açıklamasının ardından anapara dışındaki farkın tahsil edilmemesi ve askıya alınması için il ve ilçe müdürlüklerine talimat gönderilmiş ve yenilenecek ve ÜFE farkının silinmesi ile gençlerin sadece anaparayı ödeyecekleri öğrenilmişti.

Hakkaniyet açısından "Ödeyenlere Faiz Farkı İadesi Ne Zaman Ve Ne Kadar Yapılacak?"

Bu arada borcunu ödeyenler için geriye dönük işlem yapılmayacağı tahmin edilirken alınan bilgilere göre hakkaniyet açısından kısmi veya anapara dışında yapılan ödemenin bir bölümünün iadesi seçenekleri değerlendiriliyor.