Lavrov: Savaş başlarsa Ukrayna yok olur!

Rusya ile Ukrayna arasındaki tansiyon yükselmiş durumda. 26 Mart 2021 tarihinde Ukrayna'nın doğusunda bulunan Donbas bölgesinde Rusya yanlısı olan ayrılıkçılar tarafından ateş açıldı.

Dünya 02.04.2021 - 08:16 04.05.2021 - 04:19 İlan35
Rusya ile Ukrayna arasındaki tansiyon yükselmiş durumda. 26 Mart 2021 tarihinde Ukrayna'nın doğusunda bulunan Donbas bölgesinde Rusya yanlısı olan ayrılıkçılar tarafından ateş açıldı. Söz konusu saldırı, 4 Ukrayna askerinin yaşamını yitirmesine ve 2 Ukrayna askerinin yaralanmasına neden oldu. Bu durum, Donbas bölgesinde gerginliği artırdı.

"Birlik sevk ediyorlar"


Ukrayna Parlamentosu'nda konuya ilişkin açıklamada bulunan Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, askerî tatbikatı bahane eden Rusya ordusu tarafından Ukrayna hudutları yakınlarına birlik sevk edildiğini aktardı. Homçak, Ukrayna hudutlarının doğusunda, kuzeyinde ve Kırım'da Rusya ordusunda ait 28 tabur birliğin bulunduğunu ifade etti.Bu nedenle Ukrayna'nın askerî bakımdan güvenliğinin risk altında olduğuna dikkat çeken Homçak, Rusya'nın Kırım'da 32 bin 700 asker konuşlandırdığını dile getirdi. Homçak, 7'nci Hava Taarruz Birliğine bağlı askerlerin Mart ayının ortalarında askerî tatbikat yapmak üzere geldiklerini ama söz konusu tatbikatın ardından burada kalmaya devam ettiklerini kaydetti.

"Askerleri kışkırtmayacaklarını ümit ediyorum"


Donbas bölgesinde gerginlik sürerken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'dan da önemli bir açıklama geldi. Bakan Lavrov, çoğu askerin, herhangi bir çatışmanın çıkmasına yönelik hamlelerin ne kadar tehlikeli olabileceğinin farkında olduğunu belirtti. Lavrov, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) dâhil Batı tarafından kışkırtılan siyasilerin, askerleri provoke etmeyeceğini ümit ettiğini aktardı.


"Ukrayna yok olur"


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözünü anımsatan Lavrov, Donbas bölgesinde savaş başlaması durumunda Ukrayna'nın yok olacağını dile getirdi. Lavrov, Putin'in bu sözünün hala geçerli olduğunu söyledi.


"Çirkin bir açıklama"


ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden'ın Putin için "katil" ifadesini kullandığını ve başkanlık seçimlerine müdahale ettiği ileri sürülen Putin'in bedel ödeyeceğine dair bir açıklamada bulunduğunu hatırlatan Lavrov, "çirkin" olarak nitelendirdiği bu açıklamalara daha önce hiç rastlanmadığını ifade etti. Lavrov, Biden'ın başkanlık koltuğuna oturmasının ardından Rusya'ya yönelik yaptırımları hayata geçirmeye ve oldukça sert açıklamalar yapmaya başladığını belirterek, Biden'ın her konuda baskı oluşturmaya çalıştığını belirtti.

"Baskı oluşturmaya çalışıyor"


ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ile Rusya arasındaki bu durumun senelerdir sürdüğünü aktaran Lavrov, Putin'in ise oldukça kibar bir dille Biden'a yanıt verdiğini ve kendisini canlı yayında tartışmaya davet ettiğini söyledi. Lavrov, Biden'ın söz konusu davete karşılık vermediğini kaydetti. Rusya'nın Washington Büyükelçisi Antonov'un istişare amaçlı çağrıldığını vurgulayan Lavrov, söz konusu ismin ABD'ye (Amerika Birleşik Devletleri) dönüş tarihine Putin tarafından karar verileceğini dile getirdi.


"AB'yi bölmeyi hedeflemiyoruz"


Lavrov, AB (Avrupa Birliği) ile Rusya arasındaki ilişkilere canlılık kazandırabileceklerini belirterek, birliğe sağlanan enerji kaynaklarının hiçbir şekilde siyasi bakımdan baskı aracı olarak görülmeyeceğini ifade etti. AB'yi (Avrupa Birliği) bölmeyi hedeflemediklerini aktaran Lavrov, birliğin hem bağımsız hem de kuvvetli olmasını istediklerini belirtti. Lavrov, AB (Avrupa Birliği) tarafından yapılan art niyetli hamlelere yanıt verileceğine dikkat çekti. AB (Avrupa Birliği) Liderler Zirvesi'nin gerçekleştirildiğini hatırlatan Lavrov, birliğin ABD'ye (Amerika Birleşik Devletleri) bağlılık yemini ettiğini söyledi. Lavrov, Biden'ın da katılım gösterdiği zirvede şimdiye kadar hiç duyulmayan açıklamalar yapıldığını ifade ederek, bu şekilde bir yemini hiç anımsamadığını aktardı.

"Müttefiklerimizle olan ilişkilerimizi zayıflatmak istiyorlar"


AB (Avrupa Birliği) ile ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) Orta Asya politikasına değinen Lavrov, Batı'nın amacının "Rusya ile müttefikleri arasındaki ilişkileri zayıflatmak" olduğunu ve bunun çok net bir şekilde görülebildiğini ekledi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@