Le Pen'den Macron'a iç savaş uyarısı yapan askerlere destek!

Fransa'da Ulusal Birlik Partisi'nin lideri Marine Le Pen, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a iç savaş uyarısında bulunan askerlere destek verdi. Le Pen, Fransa'nın durumu konusunda askerlerle aynı endişelere sahip olduğunu dile getirdi. 

Dünya 24.04.2021 - 10:08 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Fransa'da askerler tarafından yayımlanan bir mektupta, ülkedeki krizin giderek büyüdüğü belirtilerek, söz konusu krize Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından son verilmesi istenmişti. Mektupta, Macron'un bu krizi durdurmaması halinde iç savaş çıkabileceğine dair uyarıda bulunulmuş ve gerçekleşmesi muhtemel can kayıplarından Macron'un sorumlu tutulacağı ifade edilmişti. 

Le Pen: Aynı endişelere sahibim!

Bunun üzerine Ulusal Birlik Partisi'nin lideri Marine Le Pen, Macron'a iç savaş uyarısında bulunan askerlere destek verdi. Le Pen, söz konusu askerlerin mektubuna yanıt olarak kendisi de bir mektup yayımladı. Fransa'nın durumunun kötüye gittiğini ve bu konuda askerlerle aynı endişelere sahip olduğunu belirten Le Pen, ülkede zayıf bir siyasi gücün var olduğunu ve söz konusu gücün olumsuz alışkanlıklarını bırakmasını sağlamak için askerlerin uyarısının yetersiz kalabileceğini dile getirdi. 

"Macron'un yozlaşmış fikirleri var"

Macron'un Fransa tarihinin tekrar yazılmasına ilişkin projesini hatırlatan Le Pen, söz konusu proje hakkında yapılan açıklamaların Macron'un siyasi eğilimini açıkça ortaya koyduğunu belirtti. Le Pen, bu eğilimin temelinde aslında yozlaşmış ideolojik fikirlerin bulunduğunu aktardı. 

"Siyasi bir çözüm bulunmalı"

Askerler tarafından dile getirilen kaygıların sadece öfkeyi gösterme düzeyinde kalmamasını isteyen Le Pen, bu konuda mutlaka siyasi bir çözüm bulunması, söz konusu çözümünde seçim aracılığıyla uygulanması gerektiğini kaydetti. Le Pen, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olduğunu hatırlatarak, Macron'a iç savaş uyarısında bulunan askerleri kendi yanında görmek istediğini belirtti. Ulusal birlik hükümeti kurmayı hedeflediğini ifade eden Le Pen, bunun Fransa adına başlatılan bir mücadele olduğuna dikkat çekti. 

Ne olmuştu?

Fransa'da 20 general, 100 subay ve 1.000'i aşkın asker tarafından imza atılan bir mektup gündeme oturmuştu. Hükümete yurtseverliği muhafaza etmeleri yönünde çağrıda bulunan mektupta, Fransa'nın çok sayıda tehditle karşı karşıya olduğu ve söz konusu tehditlerin mutlaka kınanması gerektiği ifade edilmişti. Mektupta, Fransa'da ırkçılık karşıtı bir ayrımcılıkla hem nefret hem de huzursuzluk ortamı oluşturmak isteyenlerin bulunduğu belirtilerek, dekolonizasyon ve ırkçılık tabirleriyle ülkede ırkçı bir savaş başlatılması için çabalandığına dikkat çekilmişti. Bu tabirleri dile getiren kişilerin Fransa'nın geleneklerini ve kültürünü aşağıladığı kaydedilen mektupta, söz konusu kişilerin Fransa'yı tarihinden giderek uzaklaştırmayı ve ülkenin dağılmasını sağlamayı amaçladıkları iddia edilmişti. 

Mektupta, Fransa'da İslamcılığın ve banliyölerin hem ayrımcılığa hem bölünmeye sebep olduğu ileri sürülmüş, polis memurlarının protesto gösterileri esnasında Fransa hükümeti tarafından günah keçisi olarak seçildiği belirtilmişti. Tehlikenin korkunç boyutlara ulaştığı ve şiddetin de giderek arttığı kaydedilen mektupta, ülkenin parçalanma riskiyle karşı karşıya olduğu ifade edilmişti. Mektupta, tüm şehir ve ilçelerden Cumhuriyet yasalarının uygulanması istenmişti.

Fransa hükümetinin mevcut krizi yok etmesi istenen mektupta, hükümetin artık ağırdan alma gibi bir şansının olmadığı vurgulanmıştı. Mektupta, hükümet tarafından gerekli müdahalenin yapılmaması durumunda iç savaş çıkabileceği ve birçok can kaybının gerçekleşebileceği belirtilerek, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un bu can kayıplarından sorumlu tutulacağı kaydedilmişti. İhtiyat olan yerde cesaretin var olamayacağı vurgulanan mektupta, bundan sonra vakit kaybedilmemesi için uyarıda bulunulmuştu. Mektupta, halkın güvenliğini sağlayacak bütün politikaların ordu tarafından destekleneceği ifade edilmişti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@