Yükseköğretim kurulu tarafından lisans ve lisansüstü öğrencilerine verilen burslarda artış yapıldı.

Yükseköğretim kurulu tarafından lisans ve lisansüstü öğrencilerine verilen burslarda artış yapıldı. Doktora bursu adına çalışan öğrencilere verilen miktar 910 liradan 2500 liraya çıkartılırken çalışmayan öğrencilere verilen burs miktarı 3900 liradan 7500 liraya arttırıldı.

Burs miktarlarında 2 katlık bir artış

Yükseköğretim Kurulu, kendi belirlediği alanlarda öğrenimini devam ettiren öğrencilere destekte bulunmak için burs miktarlarını arttırdı. Yapılan artış 2023 Nisan ayından itibaren geçerli olacak. Yapılan bu artış göre Doktora Bursu çalışan öğrenciler için 2500 lira olurken çalışmayan öğrencilerin alacağı burs 7500 liraya yükseltildi. 2 kata yakın bir artışa giden Yükseköğretim Kurulu okuyan öğrencilerin rahatlığını sağlayabilmek için böyle bir şey yaptı.

İlk üç tercih burs kazandırıyor

Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir

Doktora Bursu belirli alanlarda nitelikli öğrenci üretebilmek amacıyla tekrar düzenlendi. Bu sayede doktoralı insan kaynağı ihtiyacı bir nebze de olsa giderilecek. Doktora Bursu’nun yanında diğer burslara da zam geldi. YÖK Lisans Destek Bursu 1875 liraya yükseltilirken Temel Bilimler Üstün Başarı Sınıflarında eğitimini devam ettiren lisans öğrencilerinin bursu da 2000 liraya yükseltildi. YÖK Destek Bursu’nu kazanan kişiler YÖK’ün belirlediği bazı devlet üniversitelerine ilk üç tercihinde giren öğrenciler faydalanıyor.

Diğer taraftan yabancı uyruğa sahip lisans öğrencilerinin aldığı burs miktarı 1500 TL, yüksek lisans öğrenciler 3500 TL alırken doktora öğrencileri 6000 TL burs alacak. YÖK’ün yapmış olduğu bu zamlardan toplamda 6000 kişi faydalanıyor. Yapılan bu zamlar ile birlikte üniversite öğrencisi olan gençlerin yaşanan bu sıkıntılı ekonomi döneminde eğitimlerine odaklanması daha kolay olacak.

YÖK’ün bu bursu daha fazla kişiye yayması gerekiyor

Üniversite öğrencilerinden bazıları ailesinden hiç para almadan geçinmeye çalışıyor. Hatta, bazıları okulunun yanında bir de çalışıyor. Durumları kötü olan gençler olabildiğince harcamalarına dikkat ediyor. YÖK’ün yaptığı bu zam, bu burstan faydalanabilen gençlerin çalışmayı ve ekonomik sıkıntıyı düşünmeden derslerine odaklanmasını sağlayacak. Yabancı uyruklu öğrencilerin de faydalanabildiği bu burs, şu anda çok az kişiye veriliyor. Türkiye’de genç nüfusun fazla olduğu için üniversite okuyan öğrenci sayısı da milyonlara dayanıyor. YÖK’ün, 6000 kişiye verdiği bu bursu gerekli finansman desteğini alarak çok daha fazla kişiye yayması gerekiyor. Bu sayede hepsi olmasa da çoğunluğu bu burstan faydalanabilecek.