Liselerde sınıfta kalma kaldırıldı mı? Liselerde devamsızlıktan sınıfta kalma kalktı mı?

Pandemi nedeniyle okullarından uzak kalan öğrencilere güzel haber geldi. Peki liselerde sınıfta kalma kaldırıldı mı? Liselerde sınıfta kalma var mı yok mu?

Gündem 13.06.2021 - 14:18 13.06.2021 - 14:22 Volkan Arık

Koronavirüs pandemisi dolayısı ile uzaktan eğitime devam eden öğrenciler için yeni bir düzenleme yapıldı. Lise öğrencilerinin sınıf geçme ve karne notu kararlarına ilişkin yapılan düzenlemede artık devamsızlık nedeniyle sınıf tekrarı olmayacağı açıklandı. Aynı zamanda öğrenciler yıl sonu başarı puanı elinin altında kalsa bile sınıf tekrarı yapmayacak.

LİSELERDE SINIFTA KALMA KALDIRILDI MI?

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan yeni düzenleme ile birlikte bu uzaktan eğitim alan lise öğrencilerine destek olunması amaçlanıyor. Yapılan açıklamada sınıf tekrarının kaldırıldığı duyulurken başarı puanı düşük olan öğrencilerin yanı sıra devamsızlık sınırını Aşan öğrenciler de artık sınıf tekrarı yapmayacak bir üst sınıfa geçecek. Yeni düzenlemeye göre yıl sonu başarı puanı 50’nin altında kalan öğrenciler bir üst sınıfa geçecek ancak başarısız olan derslerinden sorumlu olacak. Devamsızlık nedeniyle sınıf tekrarı yapmayacak olan öğrenciler bir üst sınıftan okullarına devam edecek.

liselerde-sinifta-kalma-kaldirildi-mi-liselerde-devamsizliktan

HİÇ NOTU OLMAYAN ÖĞRENCİLER NE YAPACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uzaktan eğitim süreci değerlendirerek yapılan yeni düzenleme ile birlikte karneler de sadece ikinci dönem notu ya da her iki döneme ait puanlar yer alacak. Her iki dönemde de herhangi bir yazılı sınava girmeyen ya da performans veya proje notu olmayan öğrenciler velileri aranmak sureti ile ikinci dönem sınavlarına girmeye davet edilecek.

12. SINIFLARIN DİPLOMALARI NASIL VERİLECEK?

Lise öğrencileri için yapılan yeni düzenleme de sınava giremeyen öğrenciler bütün derslerden sorumlu olarak bir üst sınıfa geçecek. Yıl sonu başarı puanları 50'nin altında olan hazırlık sınıfı öğrencileri ise sorumlu olarak 9. sınıftan okullarına devam edebilecek. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenlemeye göre 12. sınıfların diplomaları uzaktan eğitim sürecinin sona ereceği 2 Temmuz tarihi esas alınarak düzenlenecek. 12 sınıfta başarısız dersi bulunan öğrenciler 21 Haziran 2 Temmuz tarihleri arasında sorumluluk sınavlarına girecek. Mesleki ya da teknik liselerde eğitim gören 12. sınıf öğrencileri ise yapamadıkları veya eksik yaptıkları zorunlu stajlarda muaf tutulacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@