Maaşınızın 24 katına kadar karşılıksız devlet yardımı verilecek! SGK'lı çalışıyorsanız hemen başvuru yapın. Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı olarak yani sigortalı olarak çalışanlara devlet yardımı verilecek. Hem de maaşın 24 katına kadar bu yardım ödemelerinden faydalanmak mümkün olacak. Özellikle ekonomik zorlukların giderek arttığı günümüzde devletin verdiği her yardım artık vatandaşlar için çok önemli. Evlenmeye karar verenler de hem altın fiyatlarında yaşanan artış hem de Alım gücünün giderek düşmesi nedeniyle vatandaşlar düğün yapmaya bile giriş emiyor. Ama bu noktada devlet tarafından sağlanan teyit parası desteği sayesinde bütçeler Bir Hayli rahatlayacak gibi görünüyor. Peki çeyiz parası nasıl alınır? Kimler çeyiz parası alabilir?

Günümüzün ekonomik koşulları nedeniyle evlenmek neredeyse artık imkansız hale geldi. Birçok genç de artan altın fiyatları, düğün salonu masrafları ve daha birçok masraf nedeniyle sadece nikah yaparak Dünya evine girmeye başladı. Ancak bu konuda gençler için büyük bir fırsat devlet yardımı ile geldi. Evlenmeye karar veren gençleriz sigortalı olarak çalışmaları durumunda devlet tarafından yardım ödemesi veriliyor. Düğün yapmaya durumu el vermeyenler başvuru yaparak devletin sağladığı çeyiz yardımı imkanından faydalanabilir. Peki çeyiz yardımı başvurusu nereye yapılır? Çeyiz yardımı kimler alabilir?

maasinizin-24-katina-kadar-karsiliksiz-devlet-yardimi-verilecek-sgkli-calisiyorsaniz-hemen-bas-1

ÇEYİZ YARDIMI KİMLERE VERİLİR?

Çeyiz yardımı, anne ya da babasını kaybetmiş yetim maaşı alma hakkına sahip olan kız çocuklarına veriliyor. Yani sadece kız çocukları bu ödemelerden faydalanabiliyor. Yetim maaşı alsa bile erkek çocuklarına çeyiz yardımı ödemesi yapılmıyor. Ayrıca yetim aylığı çalışma nedeniyle kesilen kadınlarda bu ödenekten faydalanamıyor.

maasinizin-24-katina-kadar-karsiliksiz-devlet-yardimi-verilecek-sgkli-calisiyorsaniz-hemen-bas-2

DEVLET NE KADAR ÇEYİZ YARDIMI VERİYOR?

Çeyiz yardımı, yetim maaşı alan kişi 4C üzerinden yetim maaşı alıyorsa maaşın 12 katına kadar ödeniyor. Ancak 4 A ya da 4 B üzerinden yetim maaşı alanlara maaşın 24 katına kadar çeyiz yardımı ödemesi yapılabiliyor. Yani devletin verdiği çeyiz yardımı parasının tutarı yetim aylığına göre belirleniyor.

ÇEYİZ YARDIMI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Çeyiz yardımı ödemesi almak için başvuru işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe müdürlüklerine yapılabiliyor. Kurumlar tarafından başvuru işlemleri sırasında tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi isteniyor. Bu belgeyi hazır ederek ve dilekçe yazarak başvuru işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Çeyiz yardımı almak için başvuru süresi de bulunuyor. Resmi nikahla evlendikten sonra bir yıl içerisinde başvurunuzu yapmanız gerekiyor aksi halde çeyiz yardımı parası alma şansınız olmuyor.

maasinizin-24-katina-kadar-karsiliksiz-devlet-yardimi-verilecek-sgkli-calisiyorsaniz-hemen-bas-3

ÇEYİZ YARDIMI PARASI NE ZAMAN ÖDENİYOR?

Çeyiz parası başvuruları yukarıda da belirttiğimiz gibi nikahın ardından bir yıl içerisinde yapılabiliyor. Çeyiz yardımı almak isteyenlerin işlemleri tamamladıktan sonra beklemesi gerekiyor çünkü belirli bir tarih yok. Sosyal güvenlik kurumuna yapılan başvuruların yoğunluk durumuna göre yardım süresi ya da tarihi değişebiliyor.