Gündemdeki klip ile ilgili en son RTÜK'ten kanallara Mabel Matiz uyarı iddiası ortalığı karıştırdı.

RTÜK’ün; sanatçı Mabet Matiz’in yeni çıkan şarkısının video klibinin yayınlanmaması için müzik kanallarını aradığı iddiası ve daha fazlası sosyal medyada yerini alıp, hedef haline getirilen Mabel Matiz'e destek ve alkışlar yükselirken klip siyasetin de gündemi oldu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İlhan Taşcı son günlerin tartışma konusu olan Karakol klibi ile ilgili olarak “RTÜK, Mabel Matiz'in son şarkısı için tek tek tüm müzik kanallarını arayarak ‘yayınlamamalarını’ yoksa olacaklar konusunda aba altından sopa gösterdi…  Kendi gibi olmayan her şeye, düşünceye karşılar” açıklamasını yaptı.

RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi olan ve birçok bilginin de servisini yapan İlhan Taşcı, RTÜK’ün konu ile ilgili yaptırımından bahsederek Matiz klibinin bir bölümünü de paylaşıp sosyal medyada şunları dile getirdi;

Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir? Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir?

“RTÜK, Mabel Matiz'in son şarkısı için tek tek tüm müzik kanallarını arayarak ‘yayınlamamalarını’ yoksa olacaklar konusunda aba altından sopa gösterdi. Çıkıp yekten ‘yasakladık’ diyemiyorlar ki duruma göre geri dönüş yapabilsinler. Kendi gibi olmayan her şeye, düşünceye karşılar…”

Mabel Matiz'in 1 Temmuz tarihi itibariyle yayınladığı yeni şarkısı Karakol'un klibi, "LGBTİ+ vurgusu" olduğu iddiasıyla sosyal medyada tartışılır ve bir kesim tarafından da hedef haline getirilirken #MabelMatizHaddiniBil” etiketi sosyal medya gündeminde birinci sıraya kadar yükselmişti.

Ancak kısa sürede ciddi bir beğeni alan klip sonrası Matiz'e sosyal medya kullanıcıları da dahil birçok ünlü isim ve müzisyenler de destek vermişti.