Macron karşıtı bildiri yayımlayan askerlere cezai yaptırım uygulanabilir!

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, hükümet tarafından ülkedeki krizin durdurulmaması durumunda iç savaş çıkabileceğine dair uyarıda bulunan askerlere cezai yaptırım uygulanabileceğine işaret etti. 

Dünya 28.04.2021 - 10:11 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Fransa'da emekli generaller tarafından yayımlanan bildiri, ülke gündemine bomba gibi düştü. Emekli generallerin de aralarında yer aldığı askerler tarafından yayımlanan bildiride, Fransa'daki krizin büyüdüğüne dikkat çekilmişti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından söz konusu krizin durdurulmaması halinde iç savaş gerçekleşebileceğine dair uyarıda bulunulan bildiride, olası can kayıplarından hükümetin sorumlu tutulacağı ifade edilmişti. Bildiride, banliyölerde yaşayan insanların ve İslamcılığın ülkede bölünmeye neden olduğu öne sürülerek, hükümet tarafından söz konusu riskin ortadan kaldırılması gerektiği vurgulanmıştı. Öte yandan, Fransa'nın her noktasında Cumhuriyet kanunlarının geçerli olması talep edilmişti. 2022 senesindeki cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını koyan Ulusal Birlik Partisi lideri Marine Le Pen de askerlerin kaygılarını paylaştığını söylemiş, söz konusu askerlere kendisine destek vermeleri için çağrıda bulunmuştu. 

Yaptırım getirilebilir!

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, söz konusu bildirinin sorumsuzluktan ibaret olduğunu belirtti. Parly, Macron karşıtı bildiriye imza atan askerlere cezai yaptırım getirilebileceğine işaret etti. Bu bildiriye imza atan ve aktif görevde bulunan askerlere yönelik yaptırımlar getirilebileceği öğrenildi. Aktif görevde bulunan askerlerin siyasi bakımdan tamamen tarafsız olmaları gerektiğini aktaran Parly, konuya ilişkin kanuna aykırı davrandıkları için bu askerlere ceza verilebileceğini söyledi.

Parly, ordunun büyük bir bölümün siyasi bakımdan tarafsız olduğunu düşündüğünü dile getirdi. Emekli Jandarma Komutanı General Jean-Pierre Fabre-Bernabac, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Fransa halkının artık politikacılara değil, orduya güven duyduğunu ileri sürdü. Emekli generaller haricinde Macron karşıtı bildiriye imza atanlardan kaç tanesinin emekli olduğu ve kaç tanesinin aktif bir şekilde görev yürüttüğü henüz belli olmadı. Bu bildiriye imza atanların Fransa ordusunda herhangi bir ağırlığının bulunmadığı ifade edildi. 

Macron sessiz kaldı!

Macron'un hem bildiriye hem de Le Pen'in söz konusu askerlere yanıtına karşı sessiz kalması dikkat çekti.  Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi lideri Jean Luc Melenchon, Macron'un sessizliğinin hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini dile getirdi. Melenchon, bu meselenin mutlaka mahkemeye götürüleceğini ifade etti. Generation.S Partisi lideri Benoit Hamon, emekli generaller tarafından Fransa'nın aleni bir şekilde askerî müdahale ile tehdit edildiğini belirtti. Macron'un bu konuda açıklama yapıp yapmayacağı ise henüz bilinmiyor. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@