Save Ralph paylaşım rekorları kırarken, haftalardır İspanya ayakta! İspanya'da Madrid'de Vivontecnia kuruluşunda ifşalanan görüntüler herkesi ayağa kaldırdı. Madrid bölge hükümeti, yapılan incelemede 'hayvanlara kötü muamele belirtileri' bulduktan sonra V

Save Ralph paylaşım rekorları kırarken, haftalardır İspanya ayakta! İspanya'da Madrid'de Vivontecnia kuruluşunda ifşalanan görüntüler herkesi ayağa kaldırdı. Madrid bölge hükümeti, yapılan incelemede 'hayvanlara kötü muamele belirtileri' bulduktan sonra Vivotecnia'daki tüm faaliyetleri askıya aldığını söyledi.

Madrid'de  Vivontecnia Vivontecnia Laboratuvarından gelen görüntüler tüm dünyayı ayağa kaldırdı. İspanya'daki bölge yetkilileri, hayvanların alay edildiğini, küfürler edildiği, tokatlandığını, işkence yapılırken gülündüğü, etrafa fırlatıldığını ve anestezi olmadan veya yetersiz anestezi uygulanmadan kesildiğini gösteren gizli görüntülerin yayınlanmasının ardından bir hayvan test tesisindeki tüm faaliyetleri geçici olarak durdurdu.

PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek! PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek!

2000 yılından bu yana, Madrid merkezli sözleşmeli araştırma kuruluşu Vivotecnia, biyofarmasötik, kimya, kozmetik, tütün ve gıda endüstrileri için maymunlardan mini domuzlara, tavşanlara hatta köpeklere kadar çeşitli hayvanlar üzerinde deneyler yürütmektedir. Tesis, projeleri için geçmişte AB ve İspanyol makamlarından finansman sağlamıştır.

Cruelty Free International'ın (CFI), yayınladığı videoda genç kemirgenler başını kesmek için kullanılan köpekler kutulara ensesinden atılan veya kafesleri ve fareleri şiddetle sallayan teknisyenler. Grup, görüntülerin 2018-2020 yılları arasında tesiste çalışan ve bir ihbarcı tarafından çekildiğini söyledi.

HÜKMET DERHAL KAPATTI!

 

Görüntülerin Perşembe günü ulaştırılmasının ardından, gösterilen davranışın deneylerde hayvanların muamelesiyle ilgili İspanyol mevzuatını ihlal ettiği yönündeki endişeler üzerine derhal tesisin teftiş edilmesi emredildi.

 

Bölgesel hükümet yaptığı açıklamada, "Gerçekleri doğruladıktan sonra, merkezdeki araştırma faaliyetleri derhal, geçici olarak askıya alındı ​​ve hayvanlarla ilgili yeni projeler yürütme yasağı getirildi" dedi. Tesisteki bulgulardan herhangi birinin cezai suç teşkil etmesi durumunda yetkililerin polis hayvan koruma servisleriyle de temas halinde oldukları da sözlerine ekledi. Tesiste bulunan hayvanlar şu anda bölgesel hükümetin bakımı ve denetimi altında ve yerinde bir veteriner tarafından bakılıyor.

 

Çekilen gizli görüntülerde İspanyol hayvan test tesisinde "nedensiz şekilde zulüm" gözler önüne seriliyor. Görüntülerde deneysel amaçlı olmayan, tamamen bilinçli şekilde farelerin gözlerinden kan çekildiği ve bir personelin bir erkek maymunun üreme organlarına bir "yüz" karaladığını gösteren anlar mevcut. Görüntülerde personelin acı çeken maymun ve köpeklere küfürler ederek "Sesini kesmezsen sana tüm gün .. " gibi tehditler edip gülündüğü görüldü. Görüntüler, İspanya sınırlarının ötesinde dünyaya hızlı yayılarak tepki çekti.


CFI'ye göre, hayvanlar da her zaman izlenmiyordu. Personel az saat çalışıyordu ve bu birkaç hayvanın ölümüne yol açtı. CFI, ihbarcının endişelerini kıdemli personele bildirdiğini, ancak herhangi bir işlem yapılmadığını söyledi.

 

Görüntüler sonrası yetkililer de İspanyol ve AB yasalarına aykırı uygulamalar görüldüğünü kabul etti. Deneylerde kullanılan hayvanlarda acı çeken zorunlulukların minimumda tutulması, tesisin kapatılması için kampanya yürüten CFI eklendi.


UZMANLAR YAPILAN ZULMÜN DENEYLERDE YANLIŞ SONUÇ VERECEĞİNİ DE DİKKAT ÇEKTİ

Barselona Biyomedikal Araştırma Parkı'nda çalışan veteriner hekim Joan Antoni Fernández Blanco, "İspanya'da, hayvanları içeren herhangi bir deney, genellikle laboratuvar hayvanları ile çalışma konusunda uzmanlaşmış veteriner ve araştırmacıları içeren bir etik komite tarafından onaylanmalıdır. Mevzuat da bu durum yer alıyor ve bilimsel amaçlarla hayvanlarla çalışan tüm personelin “Yeterli önce eğitim” olması gerektiği yer alıyor." dedi

 

Fernández Blanco, laboratuvarın zaman zaman yeterli anestezi olmadan prosedürler gerçekleştirdiği iddialarını, acıyı en aza indirme gerekliliğiyle karşılaştırdı. Hayvanların her zaman izlenmeleri gerektiğini söyledi ve gerekirse “çok fazla acı çektiklerini ve artık işleme dahil edilemeyeceklerini düşünüyorsan onlara ötenazi yapmalısın.

 

"Canlı bir hayvanın acı çekmesine izin vermek ve hiçbir önlem almamak haklı değil.

 

Bir hayvanın fizyolojisi stres nedeniyle değiştiğinde, o hayvan üzerinde toplanan herhangi bir test verisi esasen güvenilmezdir. Nihayetinde en yüksek hayvan refahı standardını sağlamak veya "çok fazla hayvanı bir hiç uğruna kullanma" riskini sağlamak araştırmacıların yararınadır." dedi.


CFI'nin bilim ve düzenleme işleri direktörü Dr. Katy Taylor yaptığı açıklamada, "Bu görüntü, hayvanlar üzerinde düzenleyici toksisite testlerinin karanlık tarafını bir kez daha gösteriyor. Avrupa komisyonu, 2010/63 sayılı direktifin sadece bilimde kullanılan hayvanları korumakla kalmayıp, aynı zamanda hayvan testlerinin yerini alacak bir strateji de sağladığını söylüyor.

TACİZ VAKALARI DA VAR!

"Prosedürlerin bu kadar kötü yapıldığı veya kullanımın direktifleri ihlal edecek kadar kötü olduğu çeşitli örnekler var, ancak ... aynı zamanda nedensiz zulüm ve taciz vakaları da var."

 

Uzmanlar ve yetkililer, "Videoda gördüklerimiz, kabul edilemez hayvan refahı standartlarını ve 2010/63 / EU sayılı AB direktifinde - bilimde kullanılan hayvanların korunmasına ilişkin dünyadaki en katı mevzuat - ortaya konan birçok şartın ihlal edildiğini ortaya koymaktadır" dedi.

 

AB direktifi, deneylerde kullanılan hayvanların çektiği acıların minimumda tutulmasını, hayvanların yalnızca başka alternatif olmadığında kullanılmasını ve kullanılan hayvan sayısının minimumda tutulmasını şart koşmaktadır.

 

Biyoteknoloji uzmanı Lluis Montoliu "bu videoda gösterilen kabul edilemez. Hayvan deneylerinde kısayol olamaz. Bilimde kullanımları, sorumlu bir şekilde yönetmemiz gereken bir ayrıcalıktır. " dedi.

 

Pazar günü, Madrid'deki yetkilileri tesisi derhal kapatmaya çağıran imza kampanyası milyon imza toplarken, çok sayıda hayvan barınağı ve barınak tesisteki hayvanları almaya hazır olduklarını söyledi.


Vivotecnia'dan Açıklama!

İlk başta suçlamaları kabul etmeyen kuruluştan kanıtlar sonrası açıklama geldi. Vivotecnia'nın icra kurulu başkanı Andres König yaptığı açıklamada, "Medyada yayınlanan görüntüleri ve videoları, beni şok etti ve dehşete düşürdü. Görüntüleri derin bir endişeyle izledim.

 

Bu görüntülerin Vivotecnia'daki 21 yıllık varlığımız boyunca günlük gerçekliği gerçekten göstermediğine içtenlikle inanıyorum. . Yine de, bu münferit bir olay olsa bile, bunun bir daha olmasını önlemek için güçlü önlemler almamızı gerektiriyor. " dedi.