Doğa Rutkay Kamal Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Dizileri

Oldukça başarılı ve sevilen oyunculardan birisi olan Doğa Rutkay Kamal; 30 Ekim 1978 tarihinde dünyaya gelmiştir.

dg

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akrep burcu olan başarılı oyuncu; 1.62 boyunda olmakla beraber 51 kg ağırlığındadır.

Doğa Rutkay Kamal Nereli?

Doğa Rutkay Kamal; Ankara doğumludur. Yaşamının ilk yıllarını Ankara’ da geçirdikten sonra İstanbul’ a taşınan oyuncu lisans eğitimini Mimar Sinan Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’ nde tamamlamıştır. Ünlü tiyatrocu Rutkay Aziz’in kızıdır. 2014 yılında Kerimcan Kamal ile evlenmiştir.

Doğa Rutkay Kamal Kaç Yaşında?

Doğa Rutkay Kamal; 30 Ekim 1978 tarihinde doğmuştur. Bu yüzden, güncel tarih itibariyle 42 yaşında olduğunu söyleyebiliriz. 2021 yılının Ekim ayında ise 43. yaşına girecektir.

Doğa Rutkay Kamal Dizileri

Doğa Rutkay Kamal, uzun süre tiyatro oyunculuğu yaptıktan sonra dizi ve film oyunculuğu ile kariyerine devam etmiştir. Çeşitli programlarda sunucu olarak yer almıştır. Reklam filmlerinde de rol alan güzel oyuncu, Card Finans reklamında yer almıştır.

1994 yılında ekranlara gelen “Kurtuluş” isimli televizyon dizisinde çocuk oyuncu olarak rol almıştır. Ardından 1998 yılında yayınlanan Çağan Irmak’ ın yönettiği “Günaydın İstanbul Kardeş” dizide başrol oyuncusu Sadenaz olarak rol almıştır. Bu projenin ardından aynı yıl “Çiçeği Büyütmek” isimli dizi gelmiştir. “Cumhuriyet” filminde ise Latife’ nin kız kardeşini canlandırmıştır.

2001 ve 2008 yıllarında yayınlanan “Aşkım Aşkım” isimli dizide başrol olan Layla Uzun karakterini canlandırmıştır. 2002 yılında ise “Pembe Patikler” isimli dizide başrol olan Zeliş karakterine hayat vermiştir. Aynı yıl “Şeytan Sofrası” isimli dizide Lale karakteriyle ekranlara gelmiştir.

2004’ te “Halk Düşmanı” dizisinde Deniz başrolüyle ekranlara gelmiştir. Aynı yıl “Şans Kapıyı Kırınca” adlı filmde konuk oyuncu olarak yer almıştır. 2005 yılında “Bendeniz Aysel” dizisindeki Aybike rolü ile oyuncu kadrosuna dahil olmuştur. 2006 yılında “Avrupa Yakası” dizisinde konuk oyuncu olarak yer almıştır. Aynı yıl “Gen” adlı filmde başrol olan Doktor Deniz rolünde sevenleriyle buluşmuştur.

2007’ de “Şölen” dizisinde başrol, aynı yıl “Bayrampaşa: Ben Fazla Kalmayacağım” filminde konuk oyuncu ve “Bir İhtimal Daha Var” isimli filmde ise Pelin olarak ekranlara gelmiştir. 2009 yılında “Dersimiz Atatürk” filminde konuk oyuncu olarak bulunmuştur.

2010 yılında “Pak Panter” filminde başrol olan Gülizar karakteriyle sevenlerinin karşına çıkmıştır. 2012’ de “Patlak Sokaklar: Gerzomat” filminde Mary Jane rolü, “Çakallarla Dans 2: Hastasıyız Dede” filminde Leyla Şekerci rolü ile ekranlara gelmiştir. Yine aynı yıl “Süpertürk” filminde konuk oyuncu ve Kral Yolu: Olba Krallığı filminde ise başrol olan Deniz’ in annesi olarak oyunculuk kariyerine devam etmiştir. 2012 yılında “Bizim Köyün Şarkısı” filminde konuk oyuncu olarak yer almıştır. 2014 yılında Kanal D ekranlarında yayınlanan “Buyur Burdan Bak” programında sunucu olmuştur. Aynı yıl “Analı Oğullu” dizisinde konuk oyuncu olarak yer almıştır. 2016 yılında “Dedemin Fişi” filminde Pervin Kaya olarak ekranlara gelmiştir.

Dizi ve film oyunculuğunun yanında 2000 yılında “50 Dakika”, 2002 yılında “Vaziyetler”, 2004 yılında “Passaparola”, “Yaz Zamanı”, 2005 yılında “Ceyhun Yılmaz Show”, “Dikkat Şahan Çıkabilir”, 2006 yılında “Işın Show”, 2008 yılında “Disko Kralı”, “Doğayla Gece Yarısı”, “Eğlence Pazarı” isimli birçok programa katılmıştır.

Doğa Rutkay Kamal, 2015 yılında “Buyur Bi’ De Burdan Bak”, 2017 yılında “Doğa Rutkay’ la Her Şey Bu Masada”, 2020 yılında ise “Çocuktan Al Haberi” gibi programlarda sunucu olarak görev almıştır. Güncel olarak ise 2013 yılında Show TV ekranlarında yayınlanmaya başlayan ve hâlâ devam eden “Güldür Güldür Show” da Yeter rolü ile ekranlara gelmektedir.