Emeklilik için EYT'den sonra bir diğer konu da staj ve çıraklık sigorta sürelerinin geriye dönük dahil edilmemesiydi. Bu nedenle yaş bekleyen çok sayıda vatandaş bulunuyor. Peki bakanlıktan yeni emeklilik müjdesi geldi mi?

Emeklilik için TBMM'den yeni düzenleme haberi bir süredir bekleniyor. Çeşitli mağduriyetlerin olduğu ve bunların giderilmesi gerektiği emekli adayları arasında konuşulmakta. Staj ve çıraklık mağdurları olarak bilinen bir kesim bulunuyor.

Staj ve Çırak Mağdurlarına Çözüm Bulunacak mı?

Stajyer ve çıraklar, son dönemde Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin ardından yaşadıkları mağduriyet konusunda seslerini yükseltmeye başladılar. Bu grup, 8 Eylül 1999'dan önce Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) kayıtlı olmaları ve çıraklık tecrübeleri bulunmasına rağmen, emeklilikte yaş şartı olmaksızın, yalnızca sigortalılık süresi ve prim gün sayısını tamamlayarak emekli olma hakkı talep ediyor.

emekli promosyon ödeme tarihleri

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında soruldu. Gürer, Türkiye'deki aşırı yoksulluk içinde yaşayan ve açlık sınırı altında çalışan ücretli sayısını sordu. Bakan Işıkhan'ın yazılı olarak verdiği cevapta, Türkiye'de asgari ücretin net 11.402,32 TL olduğunu ve bu kapsamda çalışıp aşırı yoksulluk veya açlık sınırı içinde yaşayan kişinin bulunmadığını ifade etti. Bu açıklama, CHP Niğde Milletvekili Gürer tarafından şaşırtıcı bulundu.

KSÜ'den Yepyeni İlan: 102 Kişilik Sözleşmeli Personel Alımı Başladı! KSÜ'den Yepyeni İlan: 102 Kişilik Sözleşmeli Personel Alımı Başladı!

Işıkhan ayrıca staj ve çıraklıkla ilgili olarak, üretici kooperatifi üyeleri ve mesleki bilgilerini artırmak amacıyla bir işletmede çalışanların (çırak, stajyer vb.) menfaat (maaş, emekliliğe ilişkin sosyal sigorta prim ödemesi, cep harçlığı vb.) elde ettikleri takdirde istihdamda kabul edildiklerini belirtti.