Çoğumuz yeterince magnezyum alamıyoruz ve bu durumun etkileri ciddi olabilir! Peki, yeterince magnezyum almak için neler yapmalıyız? Magnezyumun faydaları nelerdir?

Amerikalı yetişkinlerin yarısından fazlasının olması gereken magnezyum miktarını alamadığını biliyor muydunuz? Bu oldukça şaşırtıcı bir istatistik, özellikle de magnezyumun vücudumuzun düzgün çalışmasını sağlamada ne kadar önemli olduğunu düşünürsek. Çoğumuzun magnezyumdan yoksun olmasının nedeni aslında oldukça basittir - diyetlerimizden yeterince almıyoruz! (Bu yazıda öğreneceğiniz gibi, daha fazla magnezyum almanın tek yolu diyet değildir.)

Gözden kaçırmayın

Selin Ciğerci ve Gökhan Çıra Yeniden Evlendi! Selin Ciğerci ile Gökhan Çıra İkinci Kez Nikah Masasına Oturdu! Selin Ciğerci ve Gökhan Çıra Yeniden Evlendi! Selin Ciğerci ile Gökhan Çıra İkinci Kez Nikah Masasına Oturdu!

Magnezyum eksikliği ve yetersizliği, çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilecek ciddi sorunlardır. Bu yüzden bugün magnezyumun önemi ve faydaları hakkında bazı ayrıntıları paylaşarak konuya biraz ışık tutmak istedik. Ayrıca sağlıklı magnezyum seviyelerine ulaşmak ve sürdürmek için bazı basit ipuçlarını paylaşacağız.

Magnezyumun 3 Önemli Sağlık Faydası

1. Bir “Yardımcı Molekül”

Magnezyum, vücudumuzda gerçekleşen 600'den fazla enzim reaksiyonunda kofaktör (veya "yardımcı molekül") rolünü oynar. Bu enzim reaksiyonları, gıdaları enerji olarak kullanmak için metabolize etmek ve yeni hücrelerin oluşturulması gibi temel süreçleri içerir. Kısacası, magnezyum insan yaşamı için kesinlikle gereklidir!

2. Migrene Yardımcı Olabilir

Magnezyum eksikliği migren baş ağrıları için potansiyel bir risk faktörü olarak tanımlanmıştır, bu nedenle magnezyum alımını artırmak onları önlemeye veya yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olabilir. Aslında, migren çalışmalarının 2016 tarihli bir meta-analizi, oral magnezyum takviyesi alan katılımcıların daha az migren atağı geçirdiğini ve migrenle ilgili daha az yoğun ağrı yaşadıklarını buldu.

3. Ağrıları Yatıştırabilir

Kas krampları, düşük magnezyum seviyelerine sahip kişilerin bir başka yaygın semptomudur. Konuyla ilgili araştırmalar biraz sınırlı olsa da, bulgular, magnezyum takviyelerinin kas kramplarını azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

magnezyumun-kacirdiginiz-3-olaganustu-faydasi-2

Magnezyum eksikliğini gidermek için yollar

1. İlaçlarınızı Kontrol Edin

Diüretikler ve tansiyon ilaçları gibi bazı ilaçlar magnezyum kaybına neden olabilir. İkisinden birini alırsanız, magnezyum seviyenizi düzenlemenin yolları hakkında doktorunuza danışın.

2. Magnezyumdan Zengin Gıdalar Yiyin

Birçok yiyecek harika bir magnezyum kaynağıdır, o kadar çok ki onları diyetinize dahil ettiğinizden emin olun. Magnezyum açısından zengin besinler arasında yosun, buğday kepeği, buğday tohumu, badem, kaju fıstığı, Brezilya fıstığı, darı, tofu, kahverengi pirinç, incir, hurma, karalahana, avokado, fasulye, arpa ve sarımsak bulunur.

3. Magnezyum Takviyesi Alın

ABD Gıda ve Beslenme Kurulu tavsiyelerine göre yetişkin erkekler günlük diyetlerinden 400-420 mg magnezyum almalı, yetişkin kadınlar ise günde 310-320 mg magnezyum almalıdır. Bu gereksinimleri yalnızca diyetinizden karşılamıyorsanız, magnezyum sitrat gibi bir magnezyum takviyesinden yararlanabilirsiniz. Her zaman olduğu gibi, yeni bir takviye almadan önce doktorunuzla veya güvenilir bir sağlık uzmanıyla konuşmalısınız!

4. Magnezyum Tuzları İle Banyo Yapın

Magnezyum alımınızı artırmanın bir yolu, onu banyo suyunuza eklemektir! Banyonuza magnezyum sülfat (Epsom tuzu olarak da bilinir) eklemeye zaten aşina olabilirsiniz, ancak hassas cilde sahip kişiler için daha iyi olabilecek magnezyum klorür (bazen magnezyum pulları olarak da adlandırılır) adı verilen başka bir magnezyum bileşiği vardır. Hangisini seçerseniz seçin, hem Epsom tuzu hem de magnezyum pulları küvette rahatlatıcı bir banyoya harika bir katkı sağlayabilir! (Aşağıda daha fazlası.)

Magnezyum banyosu nasıl hazırlanır?

Rahatlatıcı bir banyo yapmak, iyi bir gece uykusunu teşvik etmenin en iyi yollarından biridir. Ve karışıma magnezyum ekleyerek daha da faydalı hale getirebilirsiniz! İşte nasıl yapıldığı:

Banyo suyuna 1-2 bardak magnezyum pulu (veya Epsom tuzu ) ekleyin.

Ek faydalar için aşağıdaki esansiyel yağlardan birinden 5-15 damla ekleyin:

Rahatlamak ve dinlendirici bir uyku için lavanta yağı

Ağrı ve sızıları yatıştırmak için biberiye yağı

Moralinizi yükseltmek için tatlı portakal yağı

Hızlı bir şekilde almak için nane yağı

Maksimum fayda için 30 dakika ile bir saat arasında bekletin!