Türkiye’de siyasilerle yakın ilişkileri bulunan ve liderleri Mahmut Ustaosmanoğlu’nu kaybeden İsmailağa cemaati merak konusu oldu.

1982, 1998 ve 2001’de işlenen 3 cinayetle anılan İsmailağa Cemaati'nin en çok konuşulduğu ise 1998’de öldürülen isim, Mahmut Ustaosmanoğlu’nun damadı Hızır Ali Muratoğlu cinayetiydi.

İsmailağa cemaatinin şeyhi Mahmut Ustaosmanoğlu, 20 gündür tedavi gördüğü hastanede 95 yaşında öldü ve AKP’ye yakınlığıyla da bilinen, 40 ülkeye yayılan faaliyet ağıyla Türkiye’deki en büyük dini cemaatlerden bir olan İsmailağa da yeniden merak konusu oladu.

Birçok şaibeli olayla da ismi anılan cemaat özellikle hoca-talebe ilişkilerindeki disiplinle tanınıyor. Gündelik yaşamın her alanı düzenlemesi dikkat çeken cemaatte erkekler, sakal bırakıp sarık ve cübbe kullanma zorunluluğu yüzünden kolaylıkla diğer cemaatlerin mensuplarından ayırt edilebiliyor.

Birçok zorunluluğun bulunduğu cemaat bu unsurların yanında ayrıca 3 cinayetle de tanınıyor.

Hızır Ali Hoca cinayeti örtbas edildi

1982 yılında gerçekleşen ilk cinayet Üsküdar Müftüsü Ünal’ın öldürülmesiyle alakalıydı. 5 Temmuz 1982’de, Üsküdar’daki Namazgâh Camisi yakınlarındaki bir inşaatta, Üsküdar Müftüsü Hasan Ali Ünal’ın cesedi bulunmuştu ve silahlı saldırı sonucu öldürüldüğü anlaşılan Hasan Ali Ünal’ın ölümünde, İsmailağa cemaatinin parmağı olduğu gerekçesi ile soruşturma başlatılmıştı.

Aralarında Mahmut Ustaosmanoğlu’nun da bulunduğu isimler İstanbul 1 No’lu Sıkıyönetim Mahkemesi’nde yargılanmışlardı.

İkinci ve en meşhur cinayet ise Mahmut Ustaosmanoğlu’nun damadı Hızır Ali Muratoğlu’nun camide öldürülmesiydi. Muratoğlu 1998’de, görev yaptığı camide cemaatle sohbet ettiği sırada öldürülmüştü.

Sedat Peker İfşası Sonrası "Pis İşlerin Kilit Adamı" Olarak Anılan Mehmet Cengiz'e Tehdit Geldi! Sedat Peker İfşası Sonrası "Pis İşlerin Kilit Adamı" Olarak Anılan Mehmet Cengiz'e Tehdit Geldi!

Yanına yaklaşan cübbeli ve sarıklı bir kişi, altı el ateş ederek Muratoğlu’nu öldürmüş ve 2001’de İsmailağa cemaati mensubu başka kişileri de öldürdüğü belirlenen Ufuk Salih Hantal’ın Muratoğlu cinayetinin de faili olduğu anlaşılmıştı.

Bu cinayette cemaat içindeki çekişmelerin etkili olduğu iddia edilirken aynı dönem söylenenlere göre, Hızır Ali Muratoğlu’nun öldürülmesiyle, Mahmut Ustaosmanoğlu’dan sonra cemaatin başına geçmek isteyen ve ‘Cübbeli Ahmet’ olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün en büyük rakibi devre dışı bırakılmıştı.

Daily Islamist on Twitter:

Bu arada ayrıca cemaatin "çok konuşan"ı olarak adlandırılan Cüppeli Ahmet’in babası Yusuf Ünlü, İsmailağa Camii avlusunda 18 Haziran 2001 akşamı bacaklarından kurşunmıştı.

Cemaatle alakalı diğer bir cinayet ise Bayram Ali Öztürk’ün bıçaklanarak öldürülmesi olmuştu. İsmailağa Cemaati içinde “Mektubatçı Bayram Hoca” olarak tanınan Bayram Ali Öztürk, 3 Eylül 2006 tarihinde İsmailağa Camisi’nde verdiği bir sohbet sırasında, Mustafa Erdal isimli biri tarafından bıçaklanarak öldürülmüş Öztürk’ü öldüren Mustafa Erdal da camide linç edilmişti.