Gündemin son zamanlarda en çok tartışılan ismi Mahmut Ustaosmanoğlu'nun cenazesi yargıya taşındı.

Atatürkçü Düşünce Derneği, Erdoğan'ın da katıldığı tarikat 'şeyhi' Mahmut Ustaosmanoğlu'nun cenazesini ''devlet görevlileri anayasayı ihlal ediyor'' açıklaması ile yargıya taşıdı.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), laiklik ilkesinin yok sayıldığını vurgulayarak AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleştirilen İsmailağa cemaatinin “şeyhi” Mahmut Ustaosmanoğlu’nun cenaze törenini mahkemeye verdi.

ADD tarafından yapılan açıklamada ise Ustaosmanoğlu’nun kim olduğuna ve söylediklerine de değinilen şu ifadeler kullanıldı;

Erdoğan'ın Cemevi Ziyareti Cüneyt Arkın İle Olay Oldu! Malkoçoğlu Ve Battal Gazi Alevi mi? Erdoğan'ın Cemevi Ziyareti Cüneyt Arkın İle Olay Oldu! Malkoçoğlu Ve Battal Gazi Alevi mi?

Mahmut Efendi'nin cenazesi inanılmaz! İsmailağa cemaati kadınları istemedi cenazede varisi açıklandı - Internet Haber

“Laiklik ilkesinin ‘Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağına’ namusu ve şerefi üzerine ant içmiş cumhurbaşkanı, bazı parti genel başkanları, bakanlar, iktidar ve muhalefet milletvekilleri ile Diyanet İşleri Başkanı ve devlet memurları tarafından alenen yok sayıldığını üzüntü ile gördük”

“O cenaze töreninde, devrim yasası ile yasaklanmış Nakşibendi tarikatının kolu İsmailağa cemaati adlı gerici yapılanmanın ölen şeyhi yerine yenisinin atanmasına sessiz kalarak zımnen onaylayan devlet görevlilerinin anayasamızı ihlal ettiklerine tanık olduk”

“O cenaze töreninde; ‘Ne zaman hasta olmuşsam, bilin ki hanımlarınızdan biri çarşafını çıkarmıştır’ beyanıyla anayasaya ve yasalara meydan okuyan, ‘Kadın sokağa çıkacak bir şey değildir’, Kızlar katiyen orta, lise, üniversiteye gitmez, avanaklık etmeyin’ ve benzeri çağ ve akıldışı söylemleri ile tanınan bir laik cumhuriyet, bilimsel eğitim, Türk, Atatürk ve kadın düşmanı bizzat devlet erkânı tarafından takdir edilmiş, bir anlamda milletimize rol model olarak sunulmuştur.” Açıklamada, “ADD, laik cumhuriyet ve hukuk devleti karşıtı söylem ve eylemlere karşı bütün gücüyle mücadele edeceğini ve o cenaze töreni ile ilgili olarak yasal yollara başvuracağını duyurur” denildi.