Son dakika haberi ile tüm medyada Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan ve ailesine 100 bin lira tazminat ödeyeceği haberi yer aldı.

Son dakika haberi ile tüm medyada Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan ve ailesine 100 bin lira tazminat ödeyeceği haberi yer aldı.

PTT Acil İhtiyacınıza Çözüm Olarak Muslukları Sonuna Kadar Açtı! 40.000 TL Tek Kalemde Verilecek PTT Acil İhtiyacınıza Çözüm Olarak Muslukları Sonuna Kadar Açtı! 40.000 TL Tek Kalemde Verilecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Man Adası iddiaları sonrası belgeler doğrulanmıştı. 

Ancak son karar ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açtığı tazminat davası sonuçlandı ve İstanbul Anadolu 15 Asliye Hukuk Mahkemesi, Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan ve ailesine 100 bin lira tazminat ödemesine hükmetti.

Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın akrabalarının, sunduğu yüksek düzeyde gizlilik ve vergi avantajı nedeniyle dünyanın süper zenginlerinin tercih ettiği Man Adası’na para gönderdiği iddiası Yargıtay kararıyla doğrulanmıştı.

Yargıtay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın akrabalarının vergi cenneti Man Adası’ndaki şirketlere 18 milyon dolar aktardığına dair açıklamaları doğrulayan karara henüz bir ay önce imza atmıştı.

Erdoğan'ın avukatından Man Adası davasına ilişkin açıklama

Uluslararası Şeffaflık Örgütü Türkiye Temsilcisi Oya Özarslan, bi ay önce verilen yargıtay kararına göre "iddiaların olgusal gerçeklere dayandığına" işaret ediyor demiş ve bu ifadenin kritik olduğunu vurgulayarak "Hatta bu kişilerin hesaplarına para aktarıldığına ilişkin bankadan gelen cevabın, MASAK cevabıyla da MASAK değerlendirmesiyle de uygun olduğunu belirtiyor. Bu aslında, yani itiraz edilen, inkâr edilen bu para aktarılması olayının gerçek olduğunu işaret eder" demişti.

2017’de Cumhurbaşkanı’nın yakınlarının adları Man Adası’nda kayıtlı bir offshore şirketle gündeme gelöiş iddiaya göre Erdoğan’ın oğlu, kardeşi, eniştesi, dünürü ve eski özel kalem müdürü, 2011'de bu şirkete tam 18 milyon dolar göndermişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuyla ilgili bilgileri partisinin 28 Kasım 2017’deki grup toplantısında kamuoyuyla paylaşmış ve 2011’de gerçekleşen para transferleriyle ilgili swift mesajları ve dekontları da göstermişti.

Yandaş medyada "Man Adası iddası yalan çıktı" şeklinde manşetlerle verilen haber ise aslı ile farklı. "Hakaret" öznelinde gerçekleşen duruşmada Kılıçdaroğlu'nun avukatı Avukat Celal Çelik, Kılıçdaroğlu'nun dava konusu edilen eleştirel değerlendirmelerdeki tüm olguların ispatlandığını, herhangi bir şekilde hakaret kapsamlı bir söz ve yakıştırmada bulunulmadığını belirtti.

Ancak davanın kısmen kabulüne karar veren mahkeme, "hakaret" gerekçesi ile Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 50 bin lira, Ahmet Burak Erdoğan, Necmeddin Bilal Erdoğan, Esra Albayrak, Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve Mustafa Erdoğan'a 10'er bin lira manevi tazminatın 17 Ağustos 2020'den itibaren işleyecek yasal faiziyle ödemesine hükmetti.

Avukat Celal Çelik çıkan kararı da kendisi sosyal medya hesabından şöyle duyurdu;

“Erdoğan ve yakınları tarafından Genel Başkan aleyhine açılan davada bugün; suç işleyen, delillerimizi toplamayan, şikayet ettiğimiz halde davadan ısrarla çekilmeyen, Red prosedürünü uygulamayan sözde Hakim tarafından toplamda 100.000 TL aleyhe tazminata hükmedildi! Tarihe not: Ancak sözümüz söz!

Diğer davalarda olduğu gibi bu davayı da sonuçta biz kazanacağız... Bu karar elbette sonraki yargı süreçlerinde bozulup lehimize dönecek. Ancak hiç kimse suç işleyenlerden hesap sorulmasına engel olamayacak!"

Erdoğan 'siyaseti bırakacağım' demişti: Man Adası davası neydi, nasıl kapatıldı? | soL haber