Devlet, enflasyona etkisi ile artmaya devam eden fiyatları bir nebze de olsa indirmek amacıyla üst üste KDV indirimi yapmaya devam ediyor. Ancak marketler tüm çabalara rağmen fiyat yükseltmekten geri durmuyor. Temizlik ve hijyen ürünlerinde yapılan KDV indirimi de etiketlere yansımadı.

Adana enflasyon karşısında vatandaşların cebini rahatlatmak isteyen hükümet, üst üste KDV indirimi yapmaya devam ediyor. Şimdi de temizlik ürünlerinde KDV yüzde 18'den % 8'e indirildi. Bugünden itibaren geçerli olacak olan KDV indirimi Market raflarına ise pek yansımadı. Devlet, yüz binlerce lira vergiden feragat etse de bazı marketler eskisinden de daha zamlı fiyatlarla ürün satışı yapmaya devam ediyor. Hatta bazı ürünler indirim öncesinde zamlandı…

KDV indirimi öncesi zam yaptılar

Devletin temizlik ve hijyen ürünlerinde KDV indirimi yapacağım günler öncesinden belliydi. Ancak marketler KDV indirimi gelmeden önce birçok ürünün fiyatına zam yaptı. Hala enflasyon rakamları açıklandı mı adı fakat marketlerin zam oyunu devam ediyor. Yetkililer ise indirim marketleri olarak bölgedeki fiyatları yakından takip ettiklerini belirtti. Temizlik ve gıda grubunda şu ana kadar gözle görülür bir indirim olmadığını söyleyen yetkililer, çok nadir birkaç üründe indirim yapıldığını ancak hala etiketlerde fiyat oyununun devam ettiğini belirtiyor.

Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek! Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek!

marketler-yine-kdv-indirimi-takmadi-indirim-geldi-ama-eskisinden-daha-zamli-satiliyor-3

Yüzde 15 indirim uygulanması gerekiyor

Marketlerin yapmadığı indirimlere tepki gösteren bir cisimde tüketici Konfederasyonu başkanı Aydın Ağaoğlu oldu. Artık bu işin bir sonuca bağlanması gerektiğine dikkat çeken Ağaoğlu, fiyatları düşürmek yerine arttığına dair şikayet telefonları aldıklarını dile getirdi. Devletin üstüne düşeni yaptığını ve vergiden feragat ettiğini belirten Ağaoğlu Birgül Ramazan öncesinde vatandaşları rahatlatmak için bir hamle yapıldığını fakat marketlerim hala bir adım atmadığını ifade etti. Sebepsiz yere şişirilen fiyatlar olduğunu belirten Ağaoğlu, KDV indirimi ile birlikte birçok ürüne en az yüzde 15 indirim gelmesi gerektiğine dikkat çekti.