Tüm kötü etkilerine ve zararlarına karşın hala sigara tüketimi oldukça yüksek bir durumda. Gün geçtikçe artan sigara kullanımını azaltmak için çeşitli önlemler alınsa da, uyarılar yapılsa da pek etkili olmuyor.

Tüm kötü etkilerine ve zararlarına karşın hala sigara tüketimi oldukça yüksek bir durumda. Gün geçtikçe artan sigara kullanımını azaltmak için çeşitli önlemler alınsa da, uyarılar yapılsa da pek etkili olmuyor. Gelen yasaklara ve getirilen zamlara rağmen azalmak yerine artan sigara tüketimine yeni bir engel geliyor. Ticaret Bakanlığı yeni düzenlemeler ve yasaklar getireceğini duyurdu. Ticaret Bakanlığı'nın yeni düzenlemeleri ile birlikte marketlerde sigara satışının yasaklanacağı açıklandı. Marketlerde sigara satışına izin verilmemesi durumunda, marketler artık sigara satışı yapamayacak ve bu durumda da vatandaşlar marketlerden sigara satın almayacak. Sigara satışı ile ilgili yeni düzenlemeler getiriliyor. Artık her market, her işletme sigara satışı yapamayacak. Sigara satacak olan işletmeler yakında açıklanacak. İzin verilen işletmeler dışında herhangi bir yerde sigara satılmayacak. Bu düzenlemeler ile sigara satışları kontrol altına alınacak ve sigara satılan yer sayısı azaltılacak. Sigara almak isteyen bir kişi, sigara satışının olduğu işletmelerden sigara alabilecek.Marketlerde Sigara Satışı Yasaklandı Mı ?

Ticaret Bakanlığı sigara satışları konusunda düzenlemelere gitti. Sigara satışı ile ilgili yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte her marketin sigara satmayacağı duyurusu yapıldı. Artık zincir marketler sigara satışı yapamayacak. Zincir marketler sigara satışı yapamayacak. Vatandaşlar sigara almak istiyorsa sigara satışının izin verildiği market ve işletmelere gidecek. Peki, sigara satışına gelen yasaklar ile birlikte pek çok soruda gündeme geldi. Hangi zincir marketlerde sigara satışı yasak ? Marketlerde sigara yasak mı ? Sigara satışı yasaklandı mı ? Hangi marketler zincir market oluyor ?

Hangi Marketlerde Sigara Satışı Yasaklandı ?

Ticaret Bakanlığı'nın yeni düzenlemesine göre artık bazı marketlerde sigara satışı yasaklanıyor. Ticaret Bakanlığı, zincir marketlerde sigara satışının yasaklanacağını söyledi. Küçük esnafı korumak ve destek olmak amacıyla büyük market ve market zincirlerinde sigara satışı yapılmayacak. Bu sayede vatandaş sigara almak istiyorsa büyük market yerine küçük esnafı tercih edecek. Özellikle bu zorlu pandemi döneminde de küçük esnaf müşteri kazanmış olacak. Küçük esnaf olan marketlere, tekellere ve bakkallara giden vatandaşlar sigaralarını küçük esnaftan alacak. Bu sayede de sigara almak isteyen vatandaş, diğer eksiklerini de zincir marketler yerine küçük esnaftan yapacak.Marketlerde sigara satışının yasaklanması ile ilgili düzenlemeler başladı. Sigara satışının yasaklanması ile ilgili düzenlemeye göre, elektronik ortamda satış yapan ve 1500 metrekareden büyük mağazalar hariç olmak üzere diğer zincir marketlerde sigara satışının yasaklanacağı açıklaması yapıldı. Zincir marketlere uygulanacak sigara satış yasağı ile birlikte, zincir gıda marketlerinde tütün mamülü satışı yasak olacak. Zincir marketlerde tütün mamüllerinin satışının yasaklanmasının yanında zincir marketlerde mobilya, cep telefonu, bilgisayar, elektronik eşya ve beyaz eşya da satılamayacak.

Ayrıca bu düzenlemeye ek olarak, Pazar günleri zincir marketler sabah saatlerinde marketi açamayacaklar. Zincir marketler, Pazar günleri saat 11:00'den önce marketlerini açamayacak.