Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın temel gıda ürünlerinde KDV’nin indirilmesi kararı sonrasında Market zincirleri etiketlerini geri çekti. Fakat bazı marketlerin KDV indirimi yapmadan önce fiyatlarına fahiş zam yaptıkları ve eskisinden daha zamlı bir şekilde ürün satmaya başladıkları ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cumartesi günü enflasyonla mücadele kapsamında vatandaşlara destek olmak amacıyla temel gıda ürünlerinde %7'lik bir KDV indirimine gidildiğini duyulmuş ve kararı canlı yayında imzalamıştı. Hemen ardından açıklama yapan Hazine ve maliye bakanına Nurettin nebati, karara uymayan Market zincirlerine ciddi cezalar kesileceğini duyurmuştu. Pazartesi gününden itibaren KDV kararı uygulanmaya başlanırken bazı marketlerin yaptığı fiyat oyunu ise akıllara durgunluk verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklaması sonrasında düğün uygulanmaya başlanılan KDV indirimi Vatandaşları Memnun etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise yaptığı açıklamada indirim kararına uymayan marketlere ciddi cezalar kesileceğini söyledi. Ancak bazı marketler kararı Duyar duymaz etiketlerde oynamalar yapmaya başladı. Karar öncesinde çok daha ekonomik fiyatlarla satılan ürünlerin fiyatlarına bir anda fahiş zamlar geldi. Bazı vatandaşlar marketlerden 5 gün önce aldıkları fişlerle Dün aldıkları fişleri paylaşırken aradaki farkı gözler önüne serdi. Bu konuda bir CİMER üzerinden de çok sayıda şikayet yapıldığı ortaya çıktı nota

Gözden kaçırmayın

AKP Konuşamadı, Cevap Veremedi Ama SADAT'ı Yalnız da Bırakmadı! "Moral" Ziyareti Yaptı! AKP Konuşamadı, Cevap Veremedi Ama SADAT'ı Yalnız da Bırakmadı! "Moral" Ziyareti Yaptı!

Önce fiyat artışı sonra indirim

Vatandaşlar dün itibariyle marketlerden yaptıkları alışverişlerin fişlerini sosyal medya üzerinden paylaşmaya başladı. Sosyal medyada hızla yayılan fotoğraflarda marketlerin fiş oyunu ortaya çıktı. Bazı Market zincirlerinde 9 Şubat tarihinde 3,5 TL'ye satılan bir ürünün KDV indirimine rağmen bir önceki gün 4,90 tl ye satılmaya başlandığını KDV indirimi ile birlikte 4,60 TL’ye düşürüldüğünü gözler önüne Seren fişler yayıldı. Ayrıca aynı Market zincirinin Dün sabahtan akşama kadar zam geldiği gerekçesiyle gün boyu etiket değişikliği yaptığı da ortaya çıktı.

Vatandaşlar şikayet yağmuruna tuttu

KDV indirimi Beklerken fahiş zamlarına karşı karşıya kalan vatandaşlar ise marketleri şikayet yağmuruna tuttu. Hem e-devlet üzerinden hem de CİMER üzerinden çok sayıda şikayet yapıldığı öğrenildi.